Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rudzcy policjanci kontrolują miejsca przebywania bezdomnych

18-11-2015, 08:53 admin

W okresie jesienno-zimowym policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu m.in. pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe. Rudzcy mundurowi w ciągu kilku ostatnich dni kontrolowali miejsca, gdzie najczęściej koczują osoby bezdomne. Szczególnie w okresie chłodów, każdego kto ma informacje o osobach przebywających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją.Niska temperatury stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w budynkach opuszczonych i nieogrzewanych. Szczególnie noce przynoszą znaczne spadki temperatury, dlatego rudzcy policjanci prowadzą kontrole miejsc, gdzie najczęściej przebywają bezdomni.
Osoby bezdomne często z udzielanej pomocy nie chcą korzystać. Często bezdomni nie mają świadomości zagrożenia, jakie czeka ich, kiedy zostaną w swoich "koczowiskach". Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia tych ludzi. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez policję, działań ochronnych, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.
Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku. Zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze i bezdomne. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 997 lub 112.
Jak co roku, od listopada funkcjonuje specjalna infolinia. Pod numerem telefonu 0 800 100 022 można uzyskać informacje o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia dla osób bezdomnych. Swoim zasięgiem infolinia obejmuje teren całego województwa śląskiego. Obsługiwana jest przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Funkcjonować będzie przez całą dobę, w każdym dniu tygodnia, aż do końca marca 2016 roku. Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego umieszczony jest również wykaz placówek świadczących pomoc osobom bezdomnym.
Przypominamy i apelujemy:
Informacje o osobach samotnych i bezdomnych zwłaszcza w chwili zagrożenia ich życia bądź zdrowia należy przekazywać wszystkim służbom i instytucjom posiadającym w swoich kompetencjach pomoc stałą lub doraźną dla tych osób.


źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze