Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Przy ul. Szarotek znaleziono pocisk artyleryjski

21-04-2022, 13:08 Joanna Oreł

Rudzcy policjanci wraz ze strażakami wzięli wczoraj udział w zabezpieczeniu pocisku artyleryjskiego, który znaleziony został w jednym z mieszkań przy ul. Szarotek w Nowym Bytomiu. Na czas trwania akcji ze względu na zagrożenie ewakuowano 32 mieszkańców. "Znalezisko" przewieziono na gliwicki poligon, gdzie pocisk został zdetonowany.

Policjanci z Rudy Śląskiej przyjęli zgłoszenie od pracowników administracji o tym, że w mieszkaniu zmarłego rudzianina znaleziono przedmiot, który przypomina nabój. Na miejsce wysłano patrol i policjanta z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Szybko okazało się, że pracownicy znaleźli cały blisko 40-centymetrowy nabój przeciwpancerny, mogący pochodzić z czasów II wojny światowej.

Po konsultacji z policyjnymi pirotechnikami z Katowic zabezpieczono mieszkanie i ewakuowano mieszkańców budynku. Natomiast strażacy rozstawili namiot pneumatyczny, gdzie ewakuowani lokatorzy mogli się schronić. 

Znalezisko zostało zabrane przez specjalistyczny zespół policyjnych kontrterrorystów i przewiezione przystosowanym do tego samochodem na gliwicki poligon, gdzie pocisk zdetonowano. - Przestrzegamy „zbieraczy” i amatorów rozkręcania leśnych znalezisk, przekonanych o swoich umiejętnościach przy neutralizacji. Takie działanie jest nie tylko niezgodne z prawem, może też stanowić zagrożenie wybuchem - apelują rudzcy policjanci.

Foto: PSP Ruda ŚląskaKomentarze


09-05-2022, 10:54
Maciek z Klanu napisał(a):

Bombowe hobby