Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Policyjna akcja "Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”

08-02-2018, 06:52 admin

Policjanci z rudzkiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei uczestniczyli w akcji „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”, której celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowych. Podczas działań policjanci wspólnie z funkcjonariuszami SOK prowadzili kontrole w rejonach przejazdów kolejowych i edukowali kierowców i pieszych.

Celem kampanii „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko” jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z braku ostrożności na przejazdach oraz utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa. Ze statystyk wynika, że średnio w ciągu roku na polskich przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do 250 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób.

Dlatego w czasie działań policjanci i funkcjonariusze SOK edukują kierowców korzystających z przejazdów, apelując o stosowanie się do sygnalizacji świetlnej i opuszczonych zapór oraz zatrzymywanie się przed znakiem STOP. Podczas prowadzonych działań mundurowi „rozliczyli” kilku kierujących, którzy nie zastosowali się do znaku STOP przed przejazdem kolejowym. Za wykroczenie to sprawcy zostali ukarani mandatami w wysokości 100 złotych. Jednocześnie na ich konto dopisano po dwa punkty karne.

Odrębny apel kierowano do pieszych, prosząc, aby nie przechodzili przez przejazd przy opuszczonych zaporach i nie poruszali się po torowiskach. Mundurowi uświadamiali również uczestników ruchu, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania, potrzebuje nawet do 1000 metrów. W zderzeniu z pociągiem człowiek, czy nawet samochód nie mają żadnych szans.

Źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze