Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Policjanci gotowi na otwarcie sezonu piłkarskiego

10-02-2017, 12:42 Arkadiusz Wieczorek

Rusza wiosenna runda piłkarskiej ekstraklasy. Rozpocznie ją mecz pomiędzy Ruchem Chorzów a Cracovią. Przerwę w rozgrywkach śląscy policjanci wykorzystali na doskonalenie umiejętności pododdziałów prewencji oraz rozwijanie algorytmów współpracy z innymi podmiotami . Podczas środowego briefingu przedstawiciele mediów mogli przyjrzeć się mundurowym podczas ich ćwiczeń.
Dzisiaj meczem na stadionie Ruchu Chorzów pomiędzy gospodarzami a Cracovią, rozpoczyna się wiosenny sezon rozgrywek piłkarskich. Blisko dwumiesięczna przerwa w rozgrywkach nie była czasem odpoczynku dla policjantów, którzy przez cały czas podnosili swoje umiejętności. Efekt ćwiczeń przedstawiciele mediów mogli zobaczyć na specjalnie przygotowanym przez Oddział Prewencji Policji w Katowicach pokazie starcia pomiędzy pseudokibicami, a pododdziałem zwartym. Zaprezentowana sytuacja była rekonstrukcją zdarzeń, z jakimi przy zabezpieczeniach najczęściej spotykają się policjanci. W trakcie pokazu dziennikarze zobaczyli część zachowań kiboli, którzy nie reagują na wydawane przez mundurowych polecenia. Policja zaprezentowała jeden z najefektywniejszych, ale równocześnie najostrzejszych sposobów przywrócenia porządku, jakim jest użycie broni gładkolufowej oraz granatów hukowych. Przedstawiono również szybkie, sprawne i zdecydowane zatrzymanie najbardziej agresywnych uczestników zamieszek.

Ważnym obszarem ochrony bezpieczeństwa związanym z zabezpieczeniem imprez masowych jest bezpieczeństwo przemieszczania się ich uczestników. Od tej rundy rozgrywkowej Koleje Śląskie zmieniły wcześniejszy regulamin, dając nowe narzędzie do dyscyplinowania pseudokibiców oraz zwiększający bezpieczeństwo innych pasażerów. Teraz wszyscy, którzy wybierają się na mecz i skorzystają z usług przewoźnika, będą musieli liczyć się z tym, że będą kontrolowani już na peronie. Tam też konduktorzy będą sprzedawać bilety, w asyście mundurowych. Osoby, które nie zakupią biletu, nie zostaną wpuszczone do pociągu. Ponadto ściśle będą przestrzegane limity dotyczące ilości osób wpuszczanych do wagonów. Jeżeli policja uzna, że zachowanie pseudokibiców zagraża bezpieczeństwu innych osób, będzie możliwe wstrzymanie odjazdu pociągu. Nastąpi to po ustaleniach z kierownikami pociągów. Pomimo mogących powstać opóźnień i chwilowych niedogodności dla pasażerów, stanowisko kolei i policji jest jednoznaczne – bezpieczeństwo przede wszystkim! Kroki te w ocenie przedstawicieli kolei pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa, przy równoczesnym zmniejszeniu stopnia dotkliwych dewastacji kolejowych „elfów”.

Na konferencji zorganizowanej z Kolejami Śląskimi, przedstawiciele policji - podinsp. Aleksandra Nowara - Rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, podinsp. Katarzyna Wanik i nadkom Maciej Mierkułow z Wydziału Sztab Policji, nadkom. Mariusz Herbuś z Wydziału Prewencji oraz asp.szt. Piotr Kierc z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach omówili powyższe rozwiązania, podkreślając, że stanowisko policji jest twarde i można je zawrzeć w stwierdzeniu "zero tolerancji dla kibolstwa”. Policjanci podkreślili, że monitorują sytuację i są w pełni przygotowani do nadchodzącej rundy rozgrywek, a zapewnienie bezpieczeństwa przed meczem, w jego trakcie jak i po zakończonej imprezie jest priorytetem śląskiej policji.


Komentarze