Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ostrożnie z fajerwerkami

25-12-2016, 23:36 admin

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, to czas spotkań z najbliższymi, radości, odprężenia i dobrej zabawy. Pamiętajmy jednak, aby towarzyszący nam dobry nastrój nie wpłynął negatywnie na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas zabawy. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas używania fajerwerków.

Szczególnie okres sylwestrowo-noworoczny i karnawał związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.
Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas miły i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną użytkownika.


PAMIĘTAJMY WIĘC:

- zakupione petardy powinny mieć polski atest,
- nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi,
- nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach, mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby,
- nie podchodźmy i nie dotykajmy petard, które nie wybuchły,
- nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.

Źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze