Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Odblask może uratować życie

30-11-2015, 12:08 admin

Policjanci z Rudy Śląskiej przeprowadzili akcję, podczas której rozdawali pieszym odblaski. Tymi działaniami promowali bezpieczeństwo pieszych, szczególnie po zmroku. Od sierpnia ubiegłego roku każdy pieszy, który po zmroku porusza się na drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.


Akcję promującą bezpieczeństwo pieszych prowadzili policjanci z rudzkiej drogówki. Z uwagi na profilaktyczny charakter działań przeważnie stosowano pouczenia oraz wręczano odblaski. Policjanci przypominali o konieczności stosowania elementów odblaskowych w trakcie poruszania się po zmroku poza obszarem zabudowanym. Zachęcali również do noszenia odblasków również w mieście, gdzie często również pomagają zadbać o nasze bezpieczeństwo. Z naszych obserwacji wynika, że wielu pieszych dba o to aby mieć przy sobie jakiś element poprawiający widoczność, ale nie wszyscy. W ciągu wieczornych działań patrole napotkały kilka osób poruszających się w ciemnych ubraniach bez elementów odbijających światło, co więcej – popełniających wykroczenia przechodząc przez jezdnię w miejscach niedozwolonych i słabo oświetlonych. Często dopiero rozmowa z policjantem uświadamia im, jakie powodują zagrożenia.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. 


źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze