Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kolejny atak cyberprzestępców. Rudzianka straciła 3700 zł

10-03-2021, 09:31 Joanna Oreł

Dotychczas przestępcy oszukiwali seniorów, ale teraz przerzucili się na osoby młode, które korzystają z internetowych zakupów. Niedawno zaślepiona okazyjną ceną laptopa kobieta straciła ponad 3700 złotych. Pieniądze zostały wyprowadzone z jej konta przez cyberprzestępców.

Od początku tego roku nie ma tygodnia, aby jakiś mieszaniec Rudy Śląskiej nie został oszukany. Raz ofiarą pada sprzedający coś ze swojej domowej kolekcji, a kolejnym razem ktoś, kto, chce skorzystać z atrakcyjnej ceny.

Do rudzkiej komendy policji zgłosiła się kobieta, która chcąc kupić dobrego markowego laptopa za nieco ponad połowę ceny, została oszukana. Uzgadniając ze sprzedającą cenę i wysyłkę przy pomocy bezpiecznej firmy kurierskiej, kliknęła w link, który dał dostęp przestępcom do jej karty płatniczej. Po chwili zorientowała się, że jej karta została zablokowana, ale wcześniej cyberprzestępcy przelali na zagraniczny rachunek ponad 3700 złotych.

Oczywiście natychmiast urwał się kontakt ze sprzedającą, a ogłoszenie o sprzedaży zostało usunięte. - Kolejny raz apelujemy o rozwagę przy zakupach internetowych, korzystajmy z takich portali, które oferują bezpieczeństwo, nie klikajmy w przesyłane poprzez różnego rodzaju czaty czy komunikatory linki. Nigdy nie przekazujmy osobom, z którymi kontaktujemy się przez internet danych swoich kart, rachunków czy numerów pin. Wybierajmy odbiory osobiste lub pobraniowe przesyłki kurierskie - apelują rudzcy policjanci.

Foto: Pixabay


Komentarze


11-03-2021, 13:48
Robert napisał(a):

Witam na olx jest to coraz częstsze. Wystawilem ostatnio 4 przedmioty i na 2 chcieli mnie naciagnac wysylajac link. Uwazajcie