Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Już jutro akcja "Kontrola drogowa - Pieszy"

25-02-2016, 14:05 Arkadiusz Wieczorek

W dniu 26 lutego w godzinach 06.00 - 14.00 rudzka drogówka będzie prowadzić akcję „Kontrola drogowa – Pieszy". W trakcie działań stróże prawa zwracać będą szczególną uwagę na to, czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych i nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle. Będą przyglądać się również kierowcom, aby nie popełniali oni wykroczeń względem pieszych.

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszego kończą się dla niego najczęściej najpoważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo policjanci cyklicznie prowadzą działania, w czasie których dyscyplinują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg. Przypominamy jednak, że każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Aby być bezpiecznym na drodze, każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki. Warto więc przypomnieć, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Istotna jest również widoczność, co winno skłaniać pieszych do używania elementów odblaskowych i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

 

źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze