Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Intensywny czas rudzkich strażaków

30-06-2023, 11:15 Joanna Oreł

Ugaszenie pożaru hali w Bielszowicach, balotów słomy przy ul. Wireckiej, czy wielokrotne wyjazdy z powodu uwolnienia się czadu - to tylko niektóre z interwencji, do których w okresie od 19 do 29 czerwca wyjeżdżali rudzcy strażacy. W sumie było ich 83.

W ciągu dziesięciu dni strażacy uczestniczyli w gaszeniu 23 pożarów oraz wyjazdach do 57 miejscowych zagrożeń i trzech fałszywych alarmów. W tych interwencjach łącznie brało udział 155 zastępów oraz 568 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.

Do jednego z największych zdarzeń doszło 23 czerwca, kiedy to zapaliła się hala magazynowo-warsztatowa (a konkretnie przestrzeń międzystropowa wewnątrz hali oraz instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu) przy ul. Pionierów w Bielszowicach. Oprócz rudzkich strażaków w akcji uczestniczyły plutony gaśnicze z Gliwic, Bytomia oraz Grupa Operacyjna KW PSP Katowice. Ogień udało się ugasić po kilku godzinach. W akcji brało udział 47 strażaków. Policja ustala przyczyn i okoliczności pojawienia się ognia. Drugą istotną interwencję strażacy przeprowadzili 27 czerwca przy ul. Wireckiej, gdzie doszło do zapalenia się ok. 100 balotów ze słomy. W tym przypadku ogień gasiło dziewięciu strażaków. Strażacy pomagają także w przypadku mniejszych, ale stwarzających zagrożenie zdarzeń. Tak było m.in. 22 czerwca, kiedy to otrzymali zgłoszenie o rozwarstwieniu się drzewa przy ul. Karola Goduli 36. Z racji tego, że było ryzyko jego złamania się, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, drzewo zostało przez strażaków wycięte.

- Spośród wszystkich miejscowych zagrożeń należy zwrócić uwagę na interwencje związane z uwolnieniem tlenku węgla (CO), których odnotowano aż 24. Tylko w jednym dniu tj. 20 czerwca strażacy wyjeżdżali 15 razy do tego typu zdarzeń, gdzie głównym źródłem uwolnienia tlenku węgla były gazowe, przepływowe podgrzewacze wody - mówi st. kpt. Maciej Małczak, p.o. dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP w Rudzie Śląskiej. - W tym miejscu chcemy zaapelować do mieszkańców naszego miasta o zachowanie zasad bezpieczeństwa, ostrożność i odpowiednią obsługę takich urządzeń. Sprawdzajmy regularnie stan techniczny gazowych urządzeń grzewczych, pamiętajmy o zachowaniu sprawności instalacji wentylacyjnej i zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Zachęcamy do wyposażenia swoich mieszkań w czujniki tlenku węgla, który w zasadniczym stopniu podniesie nasze bezpieczeństwo - dodaje.

Foto: KM PSP Ruda Śląska


Komentarze