Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Gdy zakupy internetowe robią się nieprzyjemne

02-03-2015, 09:44 Magdalena Szewczyk

Jak podaje rudzka policja – w naszym mieście niemal codziennie przyjmowane są zgłoszenia w sprawie oszustw związanych z zakupami internetowymi. Wygoda i niskie ceny często usypiają czujność kupujących. Wtedy pozostaje frustracja z powodu straconych pieniędzy. Zawsze pojawia się jednak pytanie – reagować, czy nie?

Atrakcyjna cena, odbiegająca od pozostałych ofert, duża liczba sztuk, brak komentarzy – to cechy aukcji, które powinny wzbudzić podejrzenia. Warto także zwrócić uwagę na adres firmy bądź telefon kontaktowy. Ich brak również powinien wzmóc podejrzliwość klientów. Jednak każdy oszust próbuje za wszelką cenę sprawiać wrażenie godnego zaufania.

Okazuje się, że to – niestety – działa. Jeden z ostatnich przypadków zgłoszonych rudzkiej policji dotyczy zamówienia złożonego przez rudzianina na aukcji internetowej, która dotyczyła zakupu części samochodowych wartych ponad 1000 zł. Mieszkaniec nie otrzymał jednak ani towaru, ani zwrotu pieniędzy. Podobnych przypadków jest mnóstwo.

– Praktycznie od każdej wydanej kwoty warto zgłosić oszustwo. Jednak z naszego do- świadczenia wiemy, że często oszustwa na niską kwotę nie są zgłaszane, a dla przestępców sprzedaż np. 1000 sztuk towaru po 10 zł daje już pokaźny zysk. Wielu oszukanych na te 10 zł twierdzi, że więcej będzie ich kosztował czas, wydruki i droga na komisariat – tłumaczy Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy KMP w Rudzie Śląskiej.

Takie fakty są potwierdzeniem tego, że każdy przypadek jest wart dochodzenia swoich praw. Droga do osiągnięcia celu nie jest aż tak trudna.

– Konieczne jest zebranie dowodów, wydruki korespondencji, aukcji i przelewów – dosłownie wszystkiego co jest związane z transakcją oraz zgłoszenie się w komisariacie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Policjant pełniący dyżur przyjmie od nas zawiadomienie o popełnionym przestępstwie – wyjaśnia Ciozak. – Oszuści coraz bardziej panoszą się w wirtualnym świecie. Każde zgłoszenie jest analizowane przez śledczych, którzy wykrywają większość zgłaszanych przestępstw – dodaje oficer.

Więcej na temat oszustw w sieci można przeczytać na stronie rudzkiej policji.


Komentarze