Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Fałszywy policjant wyłudził prawie 25 tysięcy

21-07-2017, 10:20 KMP Ruda Śląska

W ostatnim czasie oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, czy też w ramach rzekomych akcji policji zwalczających „oszustów bankowych”, znowu byli aktywni w naszym mieście. Ciągle warto przypominać i szeroko omawiać metody wykorzystywane przez oszustów. Warto też przestrzegać przed tymi metodami, zwłaszcza osoby starsze.

Wczoraj po południu w rudzkiej komendzie zawiadomienie o oszustwie zgłosił 76-latek. W środę 19 lipca do rudzianina zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta z Biura Śledczego w Bytomiu twierdząc, że pieniądze które ma zdeponowane w banku mogą być zagrożone. Twierdził, że prowadzi akcję policyjną, wymierzoną w oszustów bankowych. Rozmówca namówił pokrzywdzonego do pójścia do banku i pobrania wszystkich pieniędzy, które ma na koncie. Starszy pan postąpił jak powiedział mu rzekomy policjant i przekazał reklamówkę z pobranymi z banku pieniędzmi innemu mężczyźnie, który zjawił się w umówionym miejscu. 76-latek stracił prawie 25 tys. zł.

Kilka dni temu ostrzegaliśmy przed bezczelnością sprawców, ich bezwzględnością, ale też skutecznością opisując podobny przykład, gdy starsza rudzianka nabrała się na legendę o prokuratorze. Niestety w dalszym ciągu nasze ostrzeżenia i prośby o zachowanie czujności nie są do końca skuteczne.

Kolejny raz przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić.

Przypominamy, że policjanci w żadnym razie nie pobierają od obywateli pieniędzy! Najczęściej wykonują czynności w komendach policji. Nigdy nie każą przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe, ani przekazywać je osobom które czekają w parkach, na skwerach czy też w klatkach schodowych budynków.

To, czy akcja jakaś jest prowadzona przez policjantów, czy też nie, najprościej sprawdzić dzwoniąc pod bezpłatny numer 997! Warto jednak pamiętać, aby wcześniej zakończyć rozmowę i odłożyć słuchawkę na telefon. Oszuści często proszą o wykręcenie numeru 997 bez odkładania słuchawki ! Taka czynność nie rozłącza nas z rozmówcą i nie daje możliwości wykonania nowego połączenia !


Komentarze