Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

3 zatrucia tlenkiem węgla w ciągu jednego wieczoru

09-01-2017, 13:23 admin

10 osób, w tym 6 dzieci, z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla trafiło wczorajszego wieczoru i dzisiejszej nocy do szpitali. To efekt działania czadu i niesprawnych instalacji grzewczych. Pomiędzy 18 a 1 w nocy służby ratownicze musiały interweniować, aż trzy razy.

W niedzielny wieczór dyżurny komendy dwukrotnie otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla. Do zdarzeń doszło w mieszkaniach na ulicy Nowaka i Modrzejewskiej. Z ustaleń policjantów wynika, że czad w pierwszym przypadku ulatniał się z pieca węglowego i lekkiemu podtruciu uległo 7-letnie dziecko, które zostało zabrane do szpitala na obserwację. W kolejnym mieszkaniu stężenie tlenku było na tyle wysokie, że jedna osoba straciła przytomność, a pozostałe czworo członków rodziny zostało silnie podtrute. Całą pięcioosobową rodzinę ratownicy przewieźli do szpitala. Strażacy sprawdzili stężenie tlenku węgla w pozostałych mieszkaniach. Na szczęście, innych ofiar tego „groźnego zabójcy” nie było. Policjanci i biegły ustalają, czy przyczyną zatrucia mógł być niesprawny łazienkowy piecyk gazowy lub brak wentylacji w mieszkaniu. Kolejne trzecie zgłoszenie nastąpiło przed godziną pierwszą w nocy. Tym razem czas zaatakował na ulicy Furgoła, gdzie ulatniał się z pieca węglowego. I tym razem stężenie było na tyle wysokie, że czteroosobowa rodzina trafiła natychmiast do szpitala. Te zdarzenia pokazują, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Wystarczyło kilka dni mrozów i jednego wieczoru, aż dziesięć osób w tym sześcioro dzieci trafiło do szpitali z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Okres zimowy wiąże się z paleniem w kominkach, piecach, czy korzystaniem z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety, co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować, poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych, w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Apelujemy również o wietrzenie pomieszczeń, a także regularne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz ciągów wentylacyjnych i kominowych. Pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek w oknach czy drzwiach, a także przewodach wentylacyjnych. Od sprawności technicznej tych urządzeń może zależeć nasze życie! Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze