Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

12 osób trafiło do szpitala.

18-12-2017, 14:15 KMP Ruda Śląska

Ponad 20 osób ewakuowanych, a 12 trafiło do szpitali z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. To efekt działania czadu i niesprawnych instalacji grzewczych. Tylko wczoraj, aż trzy razy służby ratownicze musiały interweniować na terenie Rudy Śląskiej


W niedzielne południe i wieczór, dyżurny rudzkiej komendy trzykrotnie otrzymał zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla. Do zdarzeń doszło w mieszkaniach na ulicy Brzechwy, Żeromskiego i Okrężnej. Z ustaleń strażaków i policjantów wynika, że czad wydobywał się dwukrotnie z łazienkowych piecyków i raz z pieca węglowego. W jednym z przypadków, aż 11 osób z całego budynku musiało zostać ewakuowanych. Strażacy sprawdzili stężenie tlenku węgla w pozostałych mieszkaniach. Na szczęście, po przewietrzeniu „groźnego zabójcy - czadu” nie było. Policjanci i biegły ustalają teraz, czy przyczyną zatrucia mogły być niesprawne łazienkowe piecyki gazowe, czy raczej brak wentylacji w mieszkaniach. Te zdarzenia pokazują, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Wystarczą częste ostatnio skoki ciśnienia żeby, aż 12 osób trafiło do szpitali z powodu zatrucia tlenkiem węgla.

Okres zimowy wiąże się z paleniem w kominkach, piecach, czy korzystaniem z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety, co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować, poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych, w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Apelujemy również o wietrzenie pomieszczeń, a także regularne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz ciągów wentylacyjnych i kominowych. Pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek w oknach czy drzwiach, a także przewodach wentylacyjnych. Od sprawności technicznej tych urządzeń może zależeć nasze życie! Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.


Komentarze