Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Życie z kopalnią w tle

19-07-2013, 11:58 Sandra Hajduk

Grzmoty, trzaskające o stalową konstrukcję bryły węgla i dźwięk telefonu przypominający alarm pulsacyjny – z takimi odgłosami na co dzień muszą mierzyć się mieszkańcy osiedla Chroboka. Jak twierdzą, przez znajdującą się w sąsiedztwie KWK Bielszowice, ich życie zamieniło się w koszmar.

 

To właśnie mieszkańcy osiedla Chroboka zwrócili się do nas z prośbą o pomoc.

 

– ,,Mieszkańcy są w szoku, nie dość, że żyjemy całe lata na wibracjach z wentylatorów, oraz szumach z wentylacji, to teraz nie ma spokoju. Najgorzej jest popołudniu i w nocy, spadające bryły węgla i głośne odgłosy obijające o blachę konstrukcji ze zdwojoną siłą górują nad całym osiedlem, które przylega do kopalni na kilkanaście metrów” – napisali w mailu do redakcji. – „W nocy wybudza ludzi ze snu, dzieci boją się i mają z tego powodu koszmary, czujemy się jak podczas bombardowania w czasie wojny. Kamienie lecą okresowo, średnio raz na godzinę, niekiedy dudnienie trwa ok. 7 minut i tak przez całą dobę. Żeby tego było mało, zamontowano na tym blaszanym przesypie nowe telefony o dźwięku przypominającym pulsujący alarm – jak z mikrofalówki. Można sobie wyobrazić jak dzwoni telefon, sygnał wszystkich stawia na nogi jak alarm, jest dopiero ciekawie, gdy długo nikt nie odbiera i tak przez całą dobę, dźwięk się niesie, bo taśmociąg jest u góry nad osiedlem Chroboka” – opisują.

 

List mieszkańców przesłaliśmy do Zbigniewa Madeja, rzecznika prasowego Kompanii Węglowej, do której należy kopalnia.

 

Po zapoznaniu się z treścią skargi mieszkańców ul. Chroboka w Rudzie Śląskiej w sprawie nadmiernego hałasu emitowanego z terenu kopalni, pragnę poinformować, że kopalnia w swoich działaniach zawsze uwzględniała konieczność minimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko, w tym głównie na mieszkańców budynków sąsiadujących z kopalnią (…) Aktualnie trwają prace remontowe instalacji tłumienia hałasu wylotów dyfuzorów wentylatorów WPR-200/1,8 przy szybie II, które ukończone zostaną do 9 sierpnia – tłumaczy Zbigniew Madej. – Prawdopodobnym źródłem hałasu odczuwalnego przez mieszkańców ulicy Chroboka jest stacja kątowa znajdująca się pomiędzy odbudowanym mostem przenośnikowym, a mostem przenośnikowym kierującym węgiel do zbiorników, na której zamontowane są napędy i przesypy. Kopalnia jest w trakcie prowadzenia działań modernizacyjnych stacji kątowej, polegających na wyłożeniu przesypów materiałem tłumiącym (guma, poliuretan) oraz zamontowaniu na ścianach wewnętrznych materiału izolacyjnego, co w znaczny sposób ograniczy emisję hałasu – dodaje.


Komentarze