Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zrozumieć autyzm

08-04-2014, 14:49 Monika Herman - Sopniewska

Ruda Śląska przyłącza się do obchodów Tygodnia Autyzmu. W mieście odbędą się m.in. dwie ciekawe konferencje poświęcone osobom dotkniętym tą chorobą. W Polsce żyje 30 tys. osób z autyzmem. Coraz częściej nazywa się ją „epidemią XXI wieku”.

 

W ramach solidarności z ludźmi dotkniętymi autyzmem Zespół Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej organizuje 9 kwietnia konferencję pod tytułem „Autyzm - w stronę samodzielności”. Podczas spotkania przewidziano wystąpienie Beaty Ignaczewskiej, dyrektora Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach oraz wykładowcy Akademii Medycznej w Gdańsku. Drugim gościem będzie Katarzyna Wnęk-Joniec, psycholog prowadząca zajęcia z pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim, czynna działaczka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i fundacji na rzecz zapobiegania przemocy wobec dziecka. Początek o godz. 11.

 

Drugie spotkanie zorganizowane zostanie przez Miejskie Przedszkole nr 47 z Oddziałami integracyjnymi pod hasłem „Złagodzić autyzm”. Odbędzie się 11 kwietnia o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta. W planie wykład Magdaleny Cubały-Kucharskiej, lekarza medycyny, oraz socjologa i oligofrenopedagoga Soni Jorzombek-Ziemiańskiej.

 

Tematami poruszanymi podczas spotkań będą nowoczesne metody leczenia i terapie wspomagające rozwój osób autystycznych. Podczas konferencji można będzie uzyskać porady specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na zadane pytania. Udział jest całkowicie bezpłatny.

 

Celem obu konferencji jest pomoc w zrozumieniu autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problemy osób borykających się z tym zaburzeniem.

 

- Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w obu spotkaniach, szczególnie rodziców osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera, a także nauczycieli, terapeutów, pracowników socjalnych, pracowników służby zdrowia i studentów – mówi Grażyna Dziedzic. – Myślę, że podstawą pokonania każdej choroby czy niepełnosprawności jest kształcenie zarówno opiekunów, jak i osób dotkniętych niepełnosprawnością – dodaje.

 

Autyzm, coraz częściej określany mianem „epidemią XXI wieku”, jest chorobą nieuleczalną, związaną z zaburzeniami funkcjonowania mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata czy rozumieniem zachowań społecznych. Głównymi metodami leczenia są terapie behawioralne i specjalna edukacja. Pacjenci dość rzadko poddawani są leczeniu farmakologicznemu.

 

Według statystyk w Polsce cierpi na autyzm ok. 30 tys. osób. Do Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza uczęszcza 19 dzieci autystycznych. Pod opieką szkoły pozostaje także 8 dzieci autystycznych w ramach zajęć Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci. Natomiast w Miejskim Przedszkolu nr 47 z Oddziałami integracyjnymi uczy się 11 dzieci z autyzmem.

 

źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze