Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zmiany w Chebziu

09-01-2023, 09:48 Joanna Oreł

Ruda Śląska uporządkuje teren przed dworcem kolejowym w dzielnicy Chebzie. Umowa z wykonawcą przebudowy ulicy Przedtorze i fragmentu ulicy Dworcowej została już podpisana. Na inwestycję zostało przyznane dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Zrewitalizowany zabytkowy dworzec, łączący obecnie swoją podstawową funkcję z biblioteką, służy nam już od trzech lat. Teraz przystępujemy do przebudowy układu drogowego w tym rejonie, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji miejskiej – mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.

Miasto podpisało już umowę z wykonawcą zadania obejmującego przebudowę placu przed dworcem i ulicy Przedtorze. – Zmodernizowany zostanie układ drogowy, zatoki autobusowe, miejsca parkingowe oraz ciągi piesze i rowerowe. Powstaną nowe przejścia dla pieszych, stojak dla rowerów, odwodnienie drogi i oświetlenie uliczne – wylicza wiceprezydent Jacek Morek.

Ruch przed dworcem zaprojektowano jako jednokierunkowy. Wzdłuż ul. Dworcowej powstanie zatoka autobusowa o długości 20 m i miejsce postoju autobusów o długości 16 m. Możliwość parkowania przed samym dworcem zostanie ograniczona do dwóch miejsc do postoju taxi oraz dwóch miejsc typu „kiss&ride”. Na wyspie środkowej placu znajdą się dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością oraz dwa miejsca do ewentualnego ładowania pojazdów elektrycznych.

– Na wyspie zostanie także zainstalowany stojak na rowery, stanie tam również totem z motywem nawiązującym do tej dzielnicy, podobny do znajdujących się już w Goduli i Halembie – informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji. – Powstaną również dwa nowe przejścia dla pieszych, jedno na ul. Dworcowej, drugie na ul. Przedtorze, z kostką integracyjną dla osób niewidomych – dodaje.

Ulica Przedtorze w rejonie dworca zostanie przebudowana na odcinku do planowanego parkingu typu „park&ride”. W zakres inwestycji wchodzi również budowa kanalizacji deszczowej oraz nowego oświetlenia ulicznego, składającego się z 29 opraw LED na 26 słupach aluminiowych.

Koszt zadania wynosi ponad 2,5 mln zł, a wykonawca będzie mieć na jego realizację do 10 miesięcy. Miasto pozyskało na ten cel ponad 1,1 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


Komentarze


10-01-2023, 08:13
Pies, który jeździł koleją napisał(a):

A od kiedy ten remont, wiadomo już? Czy ul. Dworcowa, dojazd do samej stacji zostanie wyłączony z ruchu samochodowego? Tych informacji brakuje w artykule. Są one jednak ważne dla korzystających co dzień z chebziowego dworca kolejowego.