Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zmiany dla pieszych i kierowców

09-06-2021, 09:38 Joanna Oreł

Na początku miesiąca zmieniły się przepisy w ruchu drogowym, które istotne są zarówno z punktu widzenia kierowców, jak i pieszych. W celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono pierwszeństwo pieszego przed pojazdem (nie dotyczy to tramwaju) przy wchodzeniu na przejście. Równocześnie jednak osoba przechodząca nie może w tym czasie korzystać z urządzeń elektronicznych (np. telefonu). Poza tym na drogach ekspresowych i autostradach kierujący jest zobowiązany do utrzymywania minimalnej odległości od poprzedzającego go pojazdu. Ograniczono również prędkość podczas poruszania się samochodem nocą w terenie zabudowanym.

Według nowych przepisów, które obowiązują od 1 czerwca, pieszy stał się bardziej uprzywilejowany przy przechodzeniu przez jezdnię. Pierwszeństwo przed pojazdem uzyskuje już przy wchodzeniu na przejście. Z jednej strony kierowcy powinni być bardziej wyczuleni, a z drugiej piesi powinni wyraźnie sygnalizować chęć przejścia na drugą stronę jezdni (kontakt wzrokowy, gest ręką). – Granicą jest tak naprawdę linia oddzielająca jezdnię od chodnika. Na szczęście kultura kierujących, jak i zachowania wobec pieszych i w drugą stronę są na coraz lepszym poziomie – podkreśla Mariusz Kurek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP Ruda Śląska.

Co jednak istotne – zmiana ta nie dotyczy tramwajów. – Samochód waży 2 tony i z prędkości 50 km/h zatrzyma się po 10 metrach, a jego czterech pasażerów zapiętych w pasy poczuje tylko szarpnięcie. Tramwaj waży 60 ton i do zatrzymania potrzebuje 50 metrów, a przy gwałtownym hamowaniu kilkudziesięciu pasażerów się przewróci, kilkudziesięciu innych uderzy o elementy wyposażenia wnętrza lub wpadnie na siebie. Ktoś może poważnie ucierpieć. Dlatego to nie pieszy, lecz tramwaj ma pierwszeństwo! Również na deptaku, po którym kursują tramwaje – podkreśla Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa, wprowadzono także nowe regulacje dla samych pieszych. Od 1 czerwca nie mogą oni korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia, przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdnię albo torowisko. Chodzi o to, aby baczniej obserwowali, co dzieje się na drodze.

Dodajmy, że w ubiegłym roku w Rudzie Śląskiej doszło do 53 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym było 28 wypadków, w których piesi odnieśli obrażenia. Co istotne, do 13 wypadków doszło na przejściach dla pieszych.

Kolejna nowa zasada to obowiązek zachowania minimalnego odstępu między samochodami jadącymi tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej. – Ze statystyk wynika, że niezachowanie odpowiedniej odległości jest w czołówce przyczyn zdarzeń drogowych. Po pierwsze chodzi więc o poprawę bezpieczeństwa, a po drugie także o upłynnienie ruchu na drodze – mówi naczelnik Mariusz Kurek.

Odstęp ten powinien być nie mniejszy niż połowa prędkości na godzinę pojazdu, którym porusza się kierowca (przy prędkości 120 km/h powinno to być minimum 60 metrów). Ma to na celu ograniczenie jazdy na tzw. zderzak. Przepisu tego nie stosuje się jednak podczas wyprzedzania. Ostatnia ze zmian wprowadzonych od 1 czerwca dotyczy ograniczenia prędkości do 50 km/h przez całą dobę w obszarze zabudowanym (chyba że znaki nakazują inaczej).

W Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku doszło do 1172 zdarzeń drogowych. 74 to były wypadki, odnotowano też 1098 kolizji.

Spoty profilaktyczne policji związane ze zmianami w ruchu drogowym można zobaczyć TUTAJ.


Komentarze


12-07-2021, 10:43
rudzianin napisał(a):

Przejedźcie się ulicą Ratowników w Nowym Bytomiu obok kąpieliska, trzy przejścia ale pasy jakby zniknęły z asfaltu. Te pasy na jezdni malują chyba kredą zamiast lakierem.