Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zmiana strefy, zmiana zasad

21-08-2020, 10:29 Joanna Oreł

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę miast i powiatów znajdujących się w strefach żółtej lub czerwonej. Zgodnie z zapowiedziami z ostatnich dni Ruda Śląska przeszła ze strefy czerwonej do żółtej. Najważniejsza zmiana jest taka, że w otwartych przestrzeniach w naszym mieście od piątku (21.08) nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Złagodzone zostały również inne obostrzenia.

Na nowej liście w strefie czerwonej umieszczono powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski oraz Nowy Sącz i Rybnik. Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski, łowicki oraz Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.

Z czym dla mieszkańców wiąże się mieszkanie w tzw. żółtej strefie? Wychodząc m.in. na ulice, nie musimy już zakładać maseczek. Obowiązek zakrywania twarzy i ust w otwartej przestrzeni publicznej został bowiem zniesiony. Oczywiście nadal należy zachować dystans społeczny. Podobnie jak w całym kraju, wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach (w tym m.in. w środkach transportu zbiorowego oraz w obiektach handlowych lub usługowych).

Do stanu sprzed utworzenia stref w Rudzie Śląskiej wróciła również wewnętrzna komunikacja autobusowa, gdzie na czas obowiązywania czerwonej strefy wprowadzono limit 30% wszystkich miejsc. Zniesiono też limit osób uczestniczących w nabożeństwach religijnych w kościele. Jedyne zalecenie to zakrywanie nosa i ust.

Zwiększono z kolei liczbę gości na spotkaniach rodzinnych (np. weselach). Ostatnio było to 50 osób, teraz może ich być do 100. Ponadto zmieniono limit osób, które mogą w jednym czasie przebywać w siłowniach oraz klubach fitness. W czerwonej strefie na jedną osobę miało przypadać 10 m2, obecnie jest to 7 m2. Utrzymano za to limit osób w lokalach gastronomicznych (1 osoba na 4 m2).

Jeżeli chodzi o sport i kulturę, to w wydarzeniach może uczestniczyć 25 proc. widowni. To samo dotyczy udziału w seansach kinowych. Na czas obowiązywania czerwonej strefy zamknięte zostało saunarium w rudzkim Aquadromie. Piątkowe zmiany dały możliwość wznowienia jego działalności.

Dodajmy, że strefa żółta obowiązuje w miejscowościach, gdzie jest od 6 do 12 potwierdzonych przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców. Jeżeli liczba ta spadnie i będzie się utrzymywała, Ruda Śląska zostanie przydzielona do zielonej strefy, jeżeli wzrośnie - do czerwonej.


Komentarze