Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zmarł Eugeniusz Marszałek

18-11-2020, 10:15 Joanna Oreł

14 listopada po 88 latach życia zmarł Eugeniusz Marszałek. Rudzianin rozwinął m.in. koło PTTK przy halembskiej kopalni, był jej zasłużonym pracownikiem i przez wiele lat działał na rzecz społeczności lokalnej. Przez długi czas angażował się w organizowanie pomocy duchowej i materialnej dla śląskich misjonarzy i misjonarek. Śp. Eugeniusz Marszałek za swoje dokonania w maju 2018 roku dołączył do grona „Zasłużonych dla Miasta Ruda Śląska”.

Eugeniusz Marszałek urodził się w Halembie 13 lipca 1932 roku. Pracę zawodową rozpoczął w 1951 roku w Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców w Zabrzu, a następnie w KWK „Halemba”, gdzie jego kariera zawodowa przebiegała od księgowego do zastępcy dyrektora. W latach sześćdziesiątych jako jeden ze współzałożycieli i wiceprezes zaangażowany był w rozwój koła PTTK działającego przy kopalni „Halemba”. Zdobył m.in. uprawnienia przewodnika górskiego i terenowego. Był prezesem przyzakładowego koła Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, utytułowanym w 1977 roku mianem „Zasłużonego Pracownika Kopalni Halemba”. Za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej został w 1986 roku uhonorowany odznaką „20 lat Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ruda Śląska”. W tym samym roku jego aktywność została dostrzeżona również poza granicami Rudy Śląskiej, co zaowocowało przyznaniem mu złotej odznaki „Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego”.

W 1968 roku Eugeniusz Marszałek zaangażował się w organizowanie pomocy duchowej i materialnej dla śląskich misjonarzy i misjonarek posługujących w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Prowadził Koło Misyjne przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Halembie. W 2017 roku rudzianin otrzymał medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” w kategorii „Pomoc Materialna i Finansowa Misjom”.

Eugeniusz Marszałek był również m.in. członkiem Katowickiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Okresie Stanu Wojennego, a w 1990 roku zaangażował się w działalność Związku Górnośląskiego. To właśnie z inicjatywy ZG w Halembie dwa lata temu Eugeniuszowi Marszałkowi przyznano tytuł „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”.


Komentarze