Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zmarł Antoni Ratka

01-09-2020, 11:58 Joanna Oreł

Wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Rudy Śląskiej i Oddziału Miejskiego PTTK w Rudzie Śląskiej, współzałożyciel Muzeum Miejskiego, radny pierwszej kadencji Rady Seniorów oraz autor wielu publikacji na temat naszego miasta odszedł 29 sierpnia w wieku 83 lat.

– Jest mi niezmiernie przykro, że żegnamy tak zasłużonego rudzianina, człowieka wielkiej kultury i skarbnicę wiedzy o naszym mieście – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Antoni Ratka urodził się 8 października 1937 roku w dzisiejszej Rudzie Śląskiej. Tutaj uczył się w Liceum Ogólnokształcącym nr II. Następnie studiował w Poznaniu i ukończył Podyplomowe Studium Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Antoni Ratka przez wiele lat był związany z Towarzystwem Przyjaciół Rudy Śląskiej, gdzie w latach 1985-2003 był prezesem. Później został prezesem honorowym. Jako członek zarządu był także jednym z założycieli rudzkiego Muzeum Miejskiego, które zostało utworzone w 1976 roku. To właśnie Towarzystwo Przyjaciół Rudy Śląskiej do 1990 roku kierowało naszym muzeum. Do 2007 roku Antoni Ratka był członkiem Rady Muzeum. Zasiadał także w Radzie Wydawniczej Muzeum Miejskiego. Rudzianin wchodził również przez 15 lat w skład zarządu oddziału PTTK w Rudzie Śląskiej, a od 1971 do 1981 był jego prezesem. Później przez pięć lat uczestniczył w pracach zarządu wojewódzkiego PTTK w Katowicach.

Antoni Ratka to ponadto autor wielu książek, które miały na celu m.in. rozpowszechnianie wiedzy o Rudzie Śląskiej oraz jej mieszkańcach. Ten wybitny rudzianin zajmował się także dziejami szkolnictwa. Dzięki temu opracowane zostały monografie czterech rudzkich placówek oświatowych. Ratka był także współautorem lub autorem monografii parafii w Halembie i Nowym Bytomiu. Za swoje dokonania sześć lat temu został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”. Uroczystości pogrzebowe Antoniego Ratki odbędą się w czwartek (3.09) o godz. 9 w kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie.


Komentarze