Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zimowa laba w mieście

07-02-2018, 12:54 Joanna Oreł

Ok. 300 dzieci uczestniczy w tegorocznych zimowiskach, organizowanych przez rudzkie instytucje kultury. Kolejne ok. 1700 uczniów może skorzystać z oferty ferii zimowych w szkołach. Czy wobec tego ferie w mieście muszę być nudne? Wcale nie! Zaglądamy, jak zimową labę spędzają dzieciaki z Rudy Śląskiej.

Ok. 90 dzieci w wieku od 6 do 14 lat w czasie ferii może korzystać z propozycji Domu Kultury In-nY, gdzie zorganizowano półkolonie w dwóch turnusach pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. – Nasze zajęcia postanowiliśmy więc przygotować na kanwie teleturnieju. Wymyśliliśmy taki temat przewodni zimowiska z uwagi na obchodzony rok niepodległościowy. Codziennie dzieci odpowiadają na pytania i wykonują zadania, by na zakończenie turnusu wziąć udział w finale – opowiada Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”.

W ramach ferii z „InnymI” dzieci odwiedzają również Kraków, rudzkie kino Patria, Aquadrom, Politechnikę Śląską oraz biorą udział m.in. w warsztatach kulinarnych „Rudzki Masterchef Junior”, czy filmowych. Równie aktywnie jest w Domu Kultury Bielszowice, gdzie trwają ferie z robotyką. – Podczas zajęć uczymy jak budować roboty od podstaw, bez użycia instrukcji. Każde spotkanie to nauka wykorzystywania różnego rodzaju czujników, silników, kół zębatych i różnego rodzaju klocków – mówi Grażyna Skuczeń z Domu Kultury w Bielszowicach. Tam też w trakcie ferii prowadzone są zajęcia z karate.

Również Miejskie Centrum Kultury postawiło kolejny raz m.in. na roboty. – Ferie u nas przebiegają dwutorowo. Z jednej strony mamy kursy Robokids, czyli budowy robotów z klocków Lego. Drugi rodzaj oferty to zimowa akademia artystyczna – wymienia Patrycja Ryguła-Mańka z rudzkiego MCK-u.
Z kolei w Młodzieżowym Domu Kultury wśród atrakcji przygotowano m.in. spektakl teatru „Artre” z Krakowa pt. „Koziołek nie matołek”, wyjścia do kina, na basen, warsztaty twórcze, konkursy i zabawy. Liczne zajęcia odbywają się także w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ponadto dzieci mogą w promocyjnych cenach skorzystać z rudzkich basenów oraz lodowisk. Podobnie zresztą w Aquadromie, gdzie od poniedziałku do piątku w czasie ferii po godz. 16 goście do 18. roku życia za dwugodzinny pobyt w Strefie Rekreacji i Sportu zapłacą 11 zł. Po godz. 16 bilet ten kosztuje 15 zł.


Komentarze