Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zielone pracownie

21-06-2022, 11:40 admin

Dwie szkoły z Rudy Śląskiej – SPS nr 15 oraz SP nr 35 Specjalna znalazły się w gronie 70 szkół województwa, które otrzymały dofinansowanie na stworzenie ekologicznych pracowni w ósmej edycji konkursu Zielona Pracownia’2022. Finał wraz z uroczystym wręczeniem symbolicznych dyplomów potwierdzających dofinansowanie odbył się na Zamku w Ogrodzieńcu.

– Ten konkurs organizujemy po to, aby wzrastała świadomość ekologiczna, bo edukacja od najmłodszych lat jest bardzo istotna. Im więcej postaw ekologicznych nauczymy się w młodości, tym mniej problemów ze środowiskiem będziemy mieli w późniejszych latach. To jest cel, który chcemy osiągnąć realizując program Zielonych Pracowni – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Na tegoroczny konkurs Zielona Pracownia wpłynęło 129 zgłoszeń, z których wybranych zostało 70 projektów. Wśród wyróżnionych placówek znalazły się dwie szkoły z Rudy Śląskiej. SPS nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi stworzyła projekt pracowni „Woda źródłem życia”. – Tematem wiodącym naszej pracowni jest woda. Wszystkie elementy związane z wodą będzie można w niej znaleźć. Dodatkowo pracownię wyposażymy w 4 stanowiska mikroskopowe, a wszystko planujemy wykonać do końca tego roku. W sumie w dwóch etapach tego programu pozyskaliśmy prawie 50 tys. złotych, z czego się bardzo cieszymy. Specjalne podziękowania należą się Agacie Pach i Bożenie Czoik, które były pomysłodawczyniami i koordynatorkami tego projektu. Chcemy, by pracownia jak najlepiej służyła naszym uczniom w zakresie nauk przyrodniczych, ekologicznych i biologicznych – wyjaśnia Piotr Prencel, dyrektor SPS nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi.

Zielona Pracownia w SP nr 35 Specjalnej w Rudzie Śląskiej to „Leśna przystań”. – Chcieliśmy stworzyć wymarzone miejsce dla naszych uczniów nie tylko do nauki, ale również dla relaksu. W pracowni nauka będzie odbywała się poprzez doświadczanie, zabawę, wykorzystamy do tego specjalną ścianę sensoryczną. Chcemy u dzieciaków uruchomić wszystkie zmysły. Będą mogły dotknąć różnych kor drzew, kwiatów, a kiedy będą chciały chwilę odpocząć – takie miejsce również się w sali znajdzie – mówi pomysłodawczyni pracowni Martyna Milik-Klank, która opracowała projekt wraz z Klaudią Salwiczek.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył na stworzenie Zielonych Pracowni w tym roku blisko 2,8 mln zł – najwięcej w historii konkursu. Dzięki dofinansowaniu w szkołach województwa śląskiego do tej pory powstało 439 pracowni za ponad 16,5 mln zł.


Komentarze