Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zielona Ruda Śląska

17-03-2021, 12:56 admin

Ruda Śląska, obok Rzeszowa, może pochwalić się najlepszą dostępnością do terenów zieleni w Polsce spośród miast powyżej 100 tys. mieszkańców! To jeden z wniosków wynikających z szerokich badań, dotyczących terenów zielonych w polskich miastach, przeprowadzonych przez Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

- Pomimo tego, że Ruda Śląska jest miastem przemysłowym, mamy w mieście naprawdę dużo terenów zielonych. Jak wskazuje opublikowane opracowanie, stanowi ona ponad 50% powierzchni miasta. Niezwykle ważna jest też dostępność do tych miejsc, bowiem to jeden z tych czynników, który sprawia, że w danym mieście żyje się dobrze. Parki, skwery, ale także ogrody działkowe praktycznie w każdej dzielnicy powodują, że naprawdę mamy czym się chwalić – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Z lektury opracowania można się dowiedzieć, że ponad 75% mieszkańców Rudy Śląskiej jest w stanie dotrzeć w ciągu 5-minutowego spaceru do terenów zielonych o powierzchni powyżej 1ha. – „Przyjęty 5-minutowy czas dojścia wynika z przeciętnej prędkości poruszania się człowieka. Osoba poruszająca się z prędkością 5–6 km/h jest w stanie w czasie 5 minut pokonać dystans około 500 m. Jest to odległość, która nie stanowi większej przeszkody w przemieszczaniu się dzieci, osób starszych a także większości osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Krótko mówiąc – dystans ten możliwy jest do pokonania pieszo prawie przez wszystkich." – można przeczytać w raporcie „Tereny zielone w dużych miastach Polski. Analiza z wykorzystaniem Sentinel 2".

Lepszym wynikiem w Polsce spośród 38 miast powyżej 100 tys. mieszkańców może pochwalić się tylko Rzeszów (77,9%). Na dalszych pozycjach znalazł się Olsztyn (72,6%), Koszalin (70,3%) oraz Kraków (65,7%). Dla przykładu wskaźnik dostępności dla Warszawy wyniósł niespełna 55%, dla Wrocławia nieco ponad 40%. Najmniejszą dostępnością, bo poniżej 5% charakteryzują się tereny zielone w Opolu.

Specjaliści z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów dokonali także analizy udziału terenów zielonych w całkowitej powierzchni miasta. Tu najlepszy wynik uzyskał Koszalin (70 proc.) oraz Zielona Góra (67,5 proc.). Ruda Śląska znalazła się na 18. pozycji z wynikiem ponad 50%. Trzecim analizowanym parametrem była spójność terenów zielonych. Tu najlepsze okazały się Gdynia, Kalisz, Zielona Góra. Ruda Śląska w tym punkcie raportu uplasowała się na 21. miejscu.

Co ciekawe, autorzy opracowania nie opierali go na danych GUS-owskich, ale na podstawie nowatorskiej analizy zdjęć satelitarnych, dzięki którym wyznaczali obszary pokryte roślinnością o odpowiedniej zawartości chlorofilu.

Pełna treść raportu dostępna na: http://obserwatorium.miasta.pl/wp-content/uploads/2021/03/UDI68_1_07_Lachowski_Leczek.pdf

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze


25-03-2021, 00:02
Zielony napisał(a):

Wszystko pięknie, tylko jak to się ma do wycinanych tysięcy drzew przy trasie NS? Kolejne zakątek zieleni precz przy Paderewskiego? I pewnie wiele innych. O koszeniu łąk kwiatowych przy znakach "nir kosić" już nie wspomnę. Taka to 'zielona' polityka.

18-03-2021, 11:35
Karlus aus Hugoberg napisał(a):

wjynkszość terynow zielonych w rudzie ślonski to teryny zdewastowane przez przemysł abo zrewitalizowane na byłych hołdach abo wysypiskach śmieci.