Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Żeby dobrze wybrać

13-04-2023, 11:56 Joanna Oreł

 

Rudzkie placówki oświatowe zaprezentowały swoją ofertę ósmoklasistom podczas 24. Giełdy Szkół Ponadpodstawowych. Odbyła się ona w ubiegłą środę (12.04) w halembskiej hali MOSiR-u. Dla uczniów była to okazja, by dowiedzieć się, jakie kierunki oraz zajęcia realizowane są przez poszczególne szkoły, a także do rozmów ze starszymi kolegami i nauczycielami. W sumie giełdę odwiedziło ok. 1800 uczniów rudzkich szkół podstawowych.

- Giełda Szkół Ponadpodstawowych ma w naszym mieście długą tradycję. Ósmoklasiści stoją w tej chwili przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji. Aby wybrać mądrze, warto zastanowić się nad tym, jakie ma się predyspozycje i talenty oraz co chce się dalej robić ze swoim życiem. Bardzo się cieszę z tego, że od wielu lat stwarzamy uczniom możliwość zapoznania się z ofertą rudzkich szkół, bo jak widać, jest w czym wybierać - podkreśla Michał Pierończyk, prezydent miasta.

Podczas wydarzenia zaprezentowało się 11 szkół oraz Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Powiatowy Urząd Pracy. Najpierw uczniowie starszych klas przedstawiali ósmoklasistom podstawowe informacje na temat nauki i zajęć dodatkowych w ich szkołach, a następnie była okazja do rozmów zarówno z uczniami, jak i nauczycielami. - Wielki i udany powrót po pandemii. Po pierwsze młodzież bardzo zaangażowała się, jeżeli chodzi o przygotowanie prezentacji, które były rewelacyjne. Po drugie uczniowie młodszych klas oraz ich nauczyciele byli żywo zainteresowani informacjami na temat nauki w poszczególnych szkołach i chętnie pytali o szczegóły - podsumowuje Klaudia Rolnik, współorganizatorka wydarzenia, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24 w Halembie.

W Rudzie Śląskiej funkcjonuje pięć liceów ogólnokształcących, w tym jedno dla dorosłych, sześć techników oraz siedem szkół branżowych I stopnia. Młodzież ma do wyboru wiele zróżnicowanych kierunków kształcenia. Jeśli chodzi o technikum, są to m.in. kierunki: technik realizacji nagrań, technik realizacji nagłośnień, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik fotografii i multimediów, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej czy technik chłodnictwa klimatyzacji. Z kolei szkoły branżowe kształcą w klasach wielozawodowych, m.in. w zawodach magazynier-logistyk, mechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, krawiec, ślusarz, stolarz, betoniarz-zbrojarz, kucharz, sprzedawca.

- Bardzo się wahałem, jeżeli chodzi o wybór szkoły, bo zastanawiałem się nad większymi placówkami, typu “Słowak” w Chorzowie albo “Mickiewicz” w Katowicach. Jednak finalnie poszedłem do “Morcinka”, gdzie zdecydowałem się na klasę humanistyczną i trafiłem na wspaniałą polonistkę. Tym samym spełniło się moje marzenie, jeżeli chodzi o możliwość rozwijania się w kierunku języka polskiego i historii - mówi Jakub Sroka, uczeń trzeciej klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. G. Morcinka w Wirku, który prezentował szkołę podczas tegorocznej giełdy.


Komentarze