Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

„ZDRÓWKO! psychiczne”

22-02-2023, 13:37 Joanna Oreł

Racjonalne odżywianie, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, radość z życia, relacje międzyludzkie, asertywność, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz ze swoimi emocjami to elementy wpływające na komfort życia i zdrowie psychiczne. O tym, że we współczesnym świecie coraz więcej młodych ludzi zmaga się z problemami i szuka różnych sposobów na ich rozwiązanie, doskonale zdają sobie sprawę twórczynie projektu „ZDRÓWKO! psychiczne” z II Liceum Ogólnokształcącego z Wirku. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”.

Dziewczyny są uczennicami II klasy II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Wirku. – Fascynuje nas tematyka zdrowia psychicznego. Rozpoczęłyśmy od dogłębnego zbadania problemu wśród dzieci oraz nastolatków. Ogólnoświatowe badania nie wykazują optymistycznych wyników, a ponadto coraz więcej osób, w tym znanych, zwierza się ze swoich problemów natury psychicznej – mówi Oliwia Stawicka, liderka projektu ,,ZDRÓWKO! psychiczne”. – Skala problemu jest tak ogromna, że należy o tym otwarcie mówić. Wiele osób nadal samodzielnie boryka się ze swoimi problemami, ucieka w używki czy odosobnienie – dodaje.

Realizatorki projektu „ZDRÓWKO! psychiczne” postanowiły pomóc na miarę swoich możliwości. Rozpoczęły od wywiadów i konsultacji ze specjalistami oraz studiowania fachowej literatury. Ich działania można śledzić na Facebooku (fanpage: Zdrówko psychiczne) oraz Instagramie (konto: zdrowko_psychiczne). Uczennice ,,Morcinka” zamieszczają tam relacje z wywiadów, sentencje oraz praktyczne porady. Wyruszyły także do przedszkoli oraz szkół z prelekcjami i warsztatami, które prowadzą pod okiem specjalistów. Warsztaty zostały już przeprowadzone w miejskich przedszkolach nr 21, nr 37 i nr 47 w Rudzie Śląskiej oraz w Miejskim Przedszkolu nr 5 w Bytomiu. W przedszkolach uczennice koncentrują się przede wszystkim na umiejętności radzenia sobie z emocjami.

Obecnie w II Liceum Ogólnokształcącym w Wirku odbywa się Tydzień Zdrowia Psychicznego. W trakcie tego wydarzenia poruszana jest problematyka stresu, depresji, zaburzeń odżywiania, a także uzależnień. Podczas akcji odbywają się także warsztaty prowadzone przez specjalistów Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rudzie Śląskiej.

Projekt „ZDRÓWKO! psychiczne” realizowany jest pod patronatem honorowym prezydenta miasta Ruda Śląska. – Projekt pozyskał licznych partnerów, dzięki którym nieustannie może się rozwijać. Dzięki nim m.in. możliwy był zakup maskotki projektu – pluszowego misia, a także urozmaicenie zajęć o pomoce dydaktyczne – podsumowuje Oliwia Stawicka.

 


Komentarze