Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zdecydujemy o włodarzach na lata 2024-2029

05-04-2024, 09:53 Joanna Oreł

7 kwietnia (niedziela) Polacy zagłosują w wyborach samorządowych - w przypadku naszego miasta wybierać będziemy prezydenta Rudy Śląskiej, radnych miejskich oraz do Sejmiku Województwa Śląskiego na pięcioletnią kadencję. Głosowanie w lokalach wyborczych odbywać się będzie od godz. 7 do godz. 21.

W przypadku kandydatów na prezydenta Rudy Śląskiej startują: (kolejność alfabetyczna nazwisk): Arkadiusz Grzywaczewski (KW Śląska Rodzina), Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka), Arkadiusz Pilarz (KWW Koalicja Obywatelska) oraz Marek Wesoły (KW Prawo i Sprawiedliwość). Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, ponowne głosowanie, czyli druga tura wyborów, odbędzie się w niedzielę, 21 kwietnia. Wywiady z kandydatami opublikowaliśmy w poprzednim wydaniu oraz można je przeczytać na stronie internetowej www.wiadomoscirudzkie.pl.

Jeżeli chodzi o wybory do Sejmiku Województwa Śląskiego z naszego okręgu wyborczego nr 5, który obejmuje Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Zabrze (możliwych do uzyskania w ramach niego jest pięć mandatów), kandydować będzie 14 osób pochodzących z naszego miasta. Są to (kolejność według list i miejsc): Dorota Tobiszowska, Bogusława Szydłowska i Mariusz Arendarski (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Kudlik (Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), Aleksandra Poloczek (Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Kuncewicz (Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica), Urszula Koszutska (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska), Wojciech Brol (Komitet Wyborczy Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców), Leon Swaczyna, Adam Polarczyk, Karina Kapica-Susek i Martin Benigier (Komitet Wyborczy Ślonzoki Razem), Michał Baborski (Komitet Wyborczy Normalny Kraj), a także Iwona Wolańska-Stachurska (Komitet Wyborczy Ruch Autonomii Śląska).

Ponadto w najbliższą niedzielę będziemy wybierać radnych kadencji 2024-2029. W naszym mieście zarejestrowano siedem komitetów wyborczych: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Śląska Rodzina, Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni i Konfederacja, Komitet Wyborczy Wyborców Michała Pierończyka oraz Komitet Wyborczy Wyborców Współpraca i Rozwój. W sumie wystartuje ponad 200 kandydatów na radnych.


Komentarze


06-04-2024, 11:33
On napisał(a):

Napisali byście 1 osoba ile x stawia? Po jednym na prezydenta, sejmik i radnych?