Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zbadali jakość powietrza

02-02-2018, 11:22 Joanna Oreł

W Rudzie Śląskiej badano jakość powietrza. W środę nad Nowym Bytomiem pojawił się dron, który namierzał miejsca najwyższej emisji, a z samochodu identyfikowano miejsca o najgorszej jakości powietrza. Jednorazowe badanie ma pomóc w stworzeniu mapy zanieczyszczeń oraz uprawnić kontrole pieców, które prowadzone są przez Straż Miejską.

To także zapowiedź montażu czujników jakości powietrza w naszym mieście. Badanie z wykorzystaniem samochodu elektrycznego oraz drona odbyły się we współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa i miały pomóc miastu w zlokalizowaniu budynków opalanych paliwami stałymi. – W dniu 31.01.2018 r. w trakcie badania jakość powietrza była dobra. Po analizie wyników okazało się, że ten dzień, ze względu na panujące warunki pogodowe, nie był najgorszy – wiatr skutecznie rozwiał zanieczyszczenia, a ponadto pora dnia i plusowa temperatura sprawiły, że mniej palono w piecach – zaznacza Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Dron został również skierowany nad komin, z którego wydobywał się czarny dym, ale aparatura nie stwierdziła obecności substancji mogących świadczyć o spalaniu odpadów. Kolor dymu dowodził jedynie tego, że palenisko było rozpalane w niewłaściwy sposób – dodaje.

Ponadto pomiary mają pomóc w stworzeniu mapy zanieczyszczeń. – Dodatkowo wykonane pomiary z kominów przy użyciu drona mogą być wykorzystywane przez Straż Miejską dla lepszej kontroli nieruchomości pod kątem realizowania uchwały antysmogowej oraz spalania śmieci. Decyzja co do wdrożenia działań tego typu na szerszą skalę nie została jeszcze podjęta – zaznacza Eugeniusz Malinowski, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa.

Na tym jednak nie koniec. W najbliższym czasie w mieście zamontowanych zostanie 15 czujników jakości powietrza. – W tłusty czwartek odbędzie się objazd miasta ze specjalistyczną firmą, aby lokalizacje czujników dopasować do specyfiki miasta, jego ukształtowania oraz rodzaju zabudowy. Czujniki będą montowane na obiektach miejskich – zapowiada Malinowski. – W ramach monitoringu będzie prowadzona analiza jakości powietrza w odniesieniu do norm oraz przewidywana prognoza jakości powietrza na 24 godziny. Dane będą prezentowane w aplikacji webowej w formie mapy z uwzględnieniem czujników zamieszczonych w innych miastach oraz w odniesieniu do stacji WIOŚ. Wspomniane czujniki stanowią początek systemu monitoringu, który będzie wdrażany w ramach smart city – dodaje.


Komentarze