Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zatańczą przeciw przemocy

02-02-2018, 14:13 Joanna Oreł

Po raz czwarty w Rudzie Śląskiej panie wyjdą na ulice, by zaprotestować wobec przemocy. Nie będzie jednak rac, petard i skandowania, ale protest poprzez taniec. W środę (14.02) na rynku odbędzie się akcja „One Billion Rising”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. – Samo wyjście na ulicę i zatańczenie jest pokonaniem wewnętrznego oporu. To nawiązanie do oporu przed mówieniem o problemie kobiet i dziewcząt, które doświadczyły przemocy. Wychodząc na ulicę chcemy nagłośnić tę sprawę i pokazać maltretowanym kobietom, że nie są same – zaznacza Ewa Maria Chmielewska, koordynatorka akcji, która jako pierwsza w naszym mieście zainicjowała ją w Klubie Seniora z Bykowiny.

„One Billion Rising”, czyli „Nazywam się Miliard” to ogólnoświatowa kampania społeczna, której pierwsza edycja odbyła się 2011 roku. W jej trakcie w Walentynki o jednym czasie na całym świecie wykonywany jest ten sam układ taneczny do tego samego utworu. Uczestniczkami są głównie panie, bo też i hasło tegorocznej akcji brzmi „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”. – Nawet nie pamiętam, skąd usłyszałam o tej akcji, ale wiem, że na początku mnie samej nie mieściło się w głowie, że można tak po prostu wyjść na ulicę i tańczyć. Właśnie o przełamanie takiego oporu chodzi. Ofiary przemocy często siedzą w ukryciu i skrywają swój problem, szczególnie jeżeli dotyczy to przemocy w rodzinie – podkreśla Ewa Chmielewska. – Dlatego w środę kobiety wychodzą na ulice, żeby zaprotestować przeciw przemocy i to w kobiecy sposób – nie z petardami, ale poprzez taniec – dodaje.

Akcja rozpocznie się o godz. 16. Na początek zaplanowano małą rozgrzewkę. – Nie trzeba znać układu, bo najpierw zrobimy krótką naukę tańca. Tak, aby osoby, które pierwszy raz przyjdą na akcję, mogły zatańczyć z nami, na co bardzo liczymy. O godz. 16.30 odbędzie się wykonanie finałowego tańca – mówi Ewa Chmielewska.

W ubiegłym roku w akcji „One Billion Rising” w Rudzie Śląskiej wzięło udział ok. 80 osób, a oprócz seniorek m.in. z Bykowiny zatańczyły także akrobatki, rugbystki i zespołu „Rewolucja”, działający przy Miejskim Centrum Kultury. Aby nauczyć się układu, można wziąć udział w próbach, które we wtorki i w czwartki o godz. 16.30 odbywają się w Osiedlowym Domu Kultury RSM „Country” na Bykowinie.


Komentarze