Zastanów się, gdzie parkujesz
10-02-2016, 08:21 Magdalena Szewczyk
Znalazłeś już kiedyś za wycieraczką swojego auta „karteczkę” z zawiadomieniem od Straży Miejskiej? Mandat za złe parkowanie może zaboleć, dlatego warto przypomnieć sobie w jakich sytuacjach rudzkie służby miejskie mogą go wystawić i jak wygląda procedura.
Prawo nakładania mandatów karnych zostało nadane Straży Miejskiej ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Jednym z zakresu wykroczeń wymienionych w rozporządzeniu MSWiA z 2003 r., które kontrolują Straże jest te związane z nieprawidłowym parkowaniem.
- Tak skonstruowane przepisy nie ograniczają w żaden sposób strażników w zakresie stosowania postepowania mandatowego wobec naruszających przepisy o zakazach zatrzymywania i postoju – podkreśla Krzysztof Piekorz, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.
W przypadku nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze pozostawiają za wycieraczką „informację dla kierującego”, w którym zostaje poinformowany o popełnionym wykroczeniu i konieczności stawienia się w siedzibie Straży Miejskiej. Celem wezwania jest jednak dopiero wyjaśnienie okoliczności. Co w przypadku, gdy kierowca nie pojawi się w określonym terminie?
- W takiej sytuacji prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia sprawcy wykroczenia oraz okoliczności zdarzenia – wyjaśnia Krzysztof Piekorz.
Jeden z naszych Czytelników pytał nas również, czy Straż Miejska może w takiej sytuacji przyznać punkty karne?
- Za naruszenie zakazu zatrzymania i postoju przyznaje się 1 punkt karny, natomiast w przypadku postoju przez osobę nieuprawnioną na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej – 5 punktów – dowiadujemy się od komendanta Straży Miejskiej.
Inaczej traktowani są natomiast kierowcy parkujący na zieleńcach – odpowiadają oni bowiem za zniszczenie lub uszkodzenie roślinności.
Henryk napisał(a):
Co z parkowaniem na chodnikach przed blokami straż twierdzi ze to teren spółdzielni i nic niemoże zrobić
Komentarze