Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zamieszanie wokół kardiologii

06-04-2018, 09:12 Joanna Oreł

Gorąco ostatnimi miesiącami zrobiło się wokół Oddziału Kardiologii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Pod koniec ubiegłego roku kilku lekarzy złożyło wypowiedzenia. Pojawiły się nawet pogłoski o planach likwidacji oddziału. Jednak równocześnie rozpoczynał się jego remont. Dziś sytuacja wygląda tak, że kompletowany jest zespół, a prace na oddziale dobiegają końca.

Jak zapewnia prezes rudzkiego Szpitala Miejskiego – 28 lutego został rozstrzygnięty konkurs na stanowisko ordynatora Oddziału Kardiologii, którym została Elżbieta Wądek, wcześniej wieloletnia ordynator Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Gliwickim Centrum Medycznym. – Obecnie mamy zagwarantowane umowy z sześcioma lekarzami, którzy w różnej formie współpracować będą z nową panią ordynator. Rozpisane zostały także kolejne konkursy celem uzupełnienia zespołu – uspokaja dr Katarzyna Adamek, prezes Szpitala Miejskiego.

Ponadto według zapowiedzi wkrótce ma się zakończyć remont oddziału. Od podstaw została wykonana nowa instalacja elektryczna, dzięki czemu możliwe będzie podpięcie większej liczby sprzętu medycznego, co z kolei ma wpłynąć na skuteczniejszą opiekę nad pacjentem. Przy każdym łóżku zamontowane zostały bowiem punkty poboru tlenu, sprężonego powietrza i próżni, co umożliwia błyskawiczne ich przekształcenie w stanowisko intensywnej opieki medycznej. Do ponownego uruchomienia oddziału kompleksowo wyremontowane zostaną także sale chorych i pomieszczenia zabiegowe oraz łazienki, które dodatkowo przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz tego w ścianach na korytarzach zostały zamontowane specjalne uchwyty i poręcze, wspomagające poruszanie się starszych i słabszych pacjentów. Nowa jest również cała certyfikowana instalacja gazów medycznych, a przy każdym łóżku wykonana została instalacja pod kardiomonitory, tak aby zapewnić personelowi całodobowy monitoring pacjenta. Z kolei loża pielęgniarska została przeniesiona bliżej sal chorych. Wymienione zostały także wykładziny oraz oświetlenie. Natomiast wkrótce w salach wstawione zostaną nowe łóżka, materace oraz szafki przyłóżkowe. – W najbliższym czasie wyremontowane zostaną także pomieszczenia, do których przeniesiony zostanie Pododdział Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Cały proces modernizacji musieliśmy podzielić na dwa etapy ze względu na konieczność uzyskania stosownych pozwoleń na budowę oraz przetargi na wykonanie projektu – dopowiada prezes Katarzyna Adamek.

W sumie na całej kardiologii będzie ok. 25 łóżek. Dodajmy, że w ubiegłym roku na Oddziale Kardiologii hospitalizowanych było blisko 1300 pacjentów. Nowi na oddziale będą przyjmowani, gdy tylko zakończy się remont. A to ma nastąpić w tym miesiącu. – Oddział Kardiologii był jednym z najgorzej wyposażonych i najmniej komfortowych w naszym szpitalu. Od dłuższego czasu wymagał remontu. Stąd decyzja o pracach modernizacyjnych – podsumowuje Adamek.


Komentarze


07-04-2018, 02:33
Anonim napisał(a):

25 Łóżek A pacjentów 1300. Kpina z naszej służby zdrowia.