Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zamiast mandatu karnego, mandat zaufania

01-07-2021, 10:57 Joanna Oreł

Strażnicy miejscy z Rudy Śląskiej rozpoczęli 16. edycję akcji ,,Mandat zaufania”. Jej celem jest ostrzeżenie mieszkańców przed kąpielami w dzikich akwenach. Otrzymany na miejscu „mandat” uprawnia do bezpłatnego wejścia na basen otwarty w Nowym Bytomiu i ma być formą przestrogi przed tragedią, do której może dojść na tzw. niestrzeżonym ,,kąpielisku”.

Na przełomie czerwca i lipca Straż Miejska rozpoczęła tradycyjne, coroczne kontrole okolic stawów, gdzie rudzianom zdarza się schładzać w upalne dni. Z reguły są to zbiorniki w Kochłowicach przy ul. Księżycowej, stawy przy ul. Goduli, w Rudzie, a także w Chebziu oraz Bielszowicach. – Są to lokalizacje, gdzie można spotkać najwięcej osób korzystających z nielegalnych kąpielisk – mówi Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.

Zakaz kąpieli w dzikich akwenach wynika z tego, że po pierwsze są to miejsca niestrzeżone przez ratowników, a po drugie – nigdy nie wiadomo, co znajduje się na dnie zbiornika lub przy jego brzegu. Tego typu spotkaniom często towarzyszy alkohol, czemu sprzyja ustronne miejsce, więc nie trudno o potłuczone butelki, czy mniejszą czujność w trakcie kąpieli. Na szczęście jednak w ostatnich latach w Rudzie Śląskiej nie dochodziło do utonięć. – Trudno ocenić, czy jest to efekt naszej akcji, ponieważ każdy rok ma swoją specyfikę i wszystko zależy od aury. Trudno porównywać sezon, gdzie lato było gorące, a przez to osób przy akwenach więcej, do tego, kiedy dominował deszcz – wyjaśnia Marek Partuś. – Mam jednak nadzieję, że nasze działanie częściowo przyczyniło się do mniejszej liczby tragicznych wydarzeń – dodaje.

W ubiegłym roku rudzcy strażnicy miejscy rozdali 52 mandaty, a rok wcześniej 58 mandatów. Jednak nie liczby są najważniejsze, bo głównym celem akcji nie jest karanie, lecz edukowanie. Dlatego też nazwano ją ,,Mandat zaufania”, bowiem jest on symboliczny. Tak naprawdę ma zachęcić mieszkańców do korzystania z legalnych kąpielisk i uprawnia do jednorazowego wstępu na basen otwarty w Nowym Bytomiu, który uruchomiony został w ubiegłą sobotę (26.06). Jeżeli jednak ktoś drugi raz zostanie przyłapany na kąpieli w nielegalnym miejscu, będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Grozi za to mandat w wysokości do 250 zł lub wniosek do sądu o ukaranie.

Rudzka Straż Miejska rozpoczęła akcję „Mandat zaufania” w 2005 roku, po tragicznym 2004 roku, kiedy to podczas kąpieli w niestrzeżonych akwenach utonęło pięć osób.


Komentarze