Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zakończyły się obchody

21-05-2012, 12:43 Monika Herman - Sopniewska

Zakończył się Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

Już po raz dziesiąty obchodzono w Rudzie Śląskiej Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy podkreślali, że to nie tylko szereg atrakcji, zabaw i wyzwań sportowych. To również kampania informacyjno – promocyjna, która ma pomóc ułatwić życie osobom niepełnosprawnym.    

Familijnie, wesoło, pogodnie - w takiej atmosferze odbył się piknik rodzinny w ogrodzie Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej Bykowinie. Było wszystko co potrzebne, by dobrze się bawić – smaczne jedzenie, liczne atrakcje dla dzieci i całkiem niezła pogoda. Dopisały również humory – szczególnie tym, dla których piknik zorganizowano – dzieciom. Ich uśmiechnięte buzie mówiły wszystko.

 - W ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych festyn organizowany jest od 10 lat. My jesteśmy zawsze tą placówką, która ma najmłodsze dzieci, ale dziś mamy też jeszcze innych gości m. in z Domu Pomocy Społecznej Senior.  Jest nas ponad 200 osób i to duży sukces, że tylu nas jest, takiej frekwencji chyba jeszcze nie było. W czasie roku robimy też inne imprezy, ale bardziej kameralnie. W tym roku chcemy zrobić noc harcerską. Planujemy z kołem harcerskim z Rudy Śląskiej zrobić weekend harcerski razem ze spaniem, ogniskiem, pieczeniem ziemniaków. Mam nadzieję, że to nam się uda – zapewniał Arkadiusz Staisz, dyrektor Ośrodka Adaptacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych.

- Zawsze jest tu piękny występ dzieci, jest pełno atrakcji,  dzieci kochają takie imprezy, a my się cieszymy, że te buźki są takie uśmiechnięte -  mówiła Grażyna Dziedzic,  prezydent Rudy Śląskiej.

Dzieci bawiły się na festynie ze swoimi opiekunami i rodzicami.

- Przyszłam tutaj z 5 – letnią córeczką Moniką, podopieczną tego ośrodka. I nie zawiodłam się, impreza świetna, wszystko się udało  - cieszyła się jedna z matek, uczestniczka festynu, mieszkanka Rudy Śląskiej Wirku.

 

 

W ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej odbyła się również  XV „Olimpiada radości” – spartakiada dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, która w tym roku trwała dwa dni -  15 i 16 maja. W hali sportowej w dzielnicy Halemba spotkało się  ponad stu sportowców, dla których najważniejsze to nie zwyciężać, ale toczyć rycerski bój. Liczyła się radość z walki i satysfakcja z udziału w konkurencjach.  My obserwowaliśmy zmagania w budowie jak najwyższej piramidy z tekturowych kartonów.

 

W Zespole Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza świętowano dzień godności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Współorganizatorem imprezy było stowarzyszenie „Otwarte serce” Rodziców i Przyjaciół Uczniów Niepełnosprawnych ZSS nr 3 im. św. Łukasza. Festyny, występy artystyczne, grill – mnóstwo atrakcji i gości, tak wyglądał ten wyjątkowy dzień. Przyniósł on radość i satysfakcję z wykonanej pracy i świetnej zabawy.

- Jest to dzień, w którym osoby niepełnosprawne są zauważane. Zauważane są w mediach, zauważane są przez władze miasta i inne instytucje. My osobiście mamy okazję do tego, żeby zaprezentować naszą placówkę instytucjom, osobom z którymi współpracujemy. Normalnie w czasie pracy, w ciągu roku szkolnego,  przekazujemy sobie dokumenty, przekazujemy informacje o dzieciach,  ale nie mamy takiego kontaktu żeby przyjrzeć się tak naprawd, co dzieje się  z dzieckiem, które trafia do naszej szkoły, czy ta nasza szkoła jest odpowiednia dla naszego dziecka. I dzisiaj jest taki dzień, kiedy to można wszystko zobaczyć. Zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje, jakie  dzieci do naszej szkoły  chodzą i jakie są efekty pracy, bo też czasem po wielu latach spotyka się dziecko, które się tu widziało i które po kilku latach jest zupełnie inne. I temu wszystkiemu służy ten dzień, a oprócz tego jest to ogromna promocja osoby niepełnosprawnej, która mówi mam swoje prawa, też biorę udział w uroczystościach, istnieję i biorę udział w życiu społecznym. Jest dzień górnika i osoba niepełnosprawna też ma swój dzień podkreślający godność i  prawo. Prawo do nauki, zabawy, pracy - mówi Wiesław Jagielski, dyrektor Zespołu Szkół  Specjalnych im. Św. Łukasza w Rudzie Śląskiej.

W ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej odbywały się seminaria dla pracodawców  oraz spotkania instytucji wspierających osoby niepełnosprawne na rynku pracy, służące wymianie dobrych praktyk. W ostatni dzień obchodów odbyło się seminarium na temat korzyści finansowych i wizerunkowych związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Wśród zaproszonych gości swój projekt i pomysł na to jak pomóc w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przedstawiła Joanna Nawa – dyrektor Rudzkiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Projekt nazywa się „Dotyk motyla”. Jego celem jest wzrost liczby zatrudnionych osób niepełnosprawnych na lokalnym rynku pracy. Projekt polega na zachęcaniu przedstawicieli lokalnego biznesu do dowiedzenia RZAZ - u i bezpośredniego kontaktu z osobą niepełnosprawną, rozmowy, zetknięcia z pracą osób niepełnosprawnych na różnych stanowiskach i podczas wykonywania codziennych obowiązków.

- Chciałabym pokazać pracodawcom jak bardzo wdzięcznym pracownikiem jest osoba niepełnosprawna i jaką radość takiej osobie daje możliwość pracy – mówiła Joanna Nawa, dyrektor RZAZ- u.

Partnerem projektu w zakresie udzielania zgłaszającym się pracodawcom szczegółowych informacji dotyczących uwarunkowań związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych jest Powiatowy Urząd Pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze