Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy już otwarty!

19-10-2018, 08:54 UM Ruda Śląska

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy został dziś uruchomiony w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Jest on zlokalizowany w dzielnicy Bielszowice. Aktualnie jest tam wyposażony 16 stanowisk. Do czasu uzyskania kontraktu z NFZ usługi będą odpłatne. – Mam nadzieję, że wkrótce zakończymy formalności i z ZOL-u będzie można korzystać nieodpłatnie – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

Misją rudzkiego szpitala jest zaspokajanie obecnych i przyszłych potrzeb pacjentów – zauważa prezydent Dziedzic. – Obserwując zmiany demograficzne i biorąc pod uwagę fakt, że żyjemy coraz dłużej, czasem walczymy z ciężką chorobą, a rodzina nie jest w stanie osobiście zapewnić dłuższej opieki, konieczne jest zapewnianie mieszkańcom miejsca, gdzie taką opiekę znajdą – dodaje.

Zakład będzie zapewniać całodobową opiekę zespołu pielęgniarskiego oraz codzienną opiekę lekarską. Jest wyposażony m.in. w 16 nowoczesnych, elektrycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi (do 4 stopnia odleżyn). Wyposażone są one w regulację wysokości, co ma duży wpływ na komfort pacjentów oraz usprawnia pracę personelu medycznego. Do dyspozycji chorych są również sale rehabilitacyjne i nowoczesna aparatura medyczna, w tym aparaty do elektroterapii, sonoterapii, laseroterapii oraz naświetlań promieniami podczerwonymi.

- Staramy się przygotować kompleksową ofertę dla osób przewlekle chorych, którym stan zdrowia lub stopień niepełnosprawności nie pozwalają na samodzielne funkcjonowanie w domu. W najbliższej przyszłości w bielszowickiej lokalizacji naszego szpitala powstanie również Oddział Medycyny Paliatywnej oraz Poradnia Paliatywna - zapowiada Katarzyna Adamek, prezes zarządu.

Warto jednak podkreślić, że przeciwwskazaniami do przyjęcia do ZOL są stany chorobowe wymagające całodobowej hospitalizacji lub całodobowej opieki lekarskiej, choroba nowotworowa, zaburzenia i choroba psychiczna, uzależnienie od alkoholu oraz środków psychoaktywnych.

Przypomnijmy, że w tym miesiącu w rudzkim szpitalu został już uruchomiony Oddział Neurologiczny wraz z Oddziałem Udarowym. Na jego potrzeby udało się zaadaptować całe pierwsze piętro w budynku administracji godulskiej części szpitala, które od 10 lat było niezagospodarowane. Nowy Oddział Neurologiczny zapewnia 29 łóżek, salę intensywnego nadzoru udaru oraz salę intensywnego nadzoru neurologicznego. Nową, wyremontowaną lokalizację zyskało również Laboratorium Analityczne. W tej chwili spełnia ono najostrzejsze normy sanitarne oraz wszystkie wymogi eksploatacji najwyższej klasy sprzętu. Przeprowadzka potrwa do końca miesiąca.

W tym roku gruntowny remont przeszedł też oddział kardiologiczny Szpitala Miejskiego. Do dyspozycji pacjentów przeznaczono 28 łóżek, w tym 7 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego. Warto dodać, że w szpitalu otwarta została również w tym roku nowa kaplica, powstała mobilna biblioteka szpitalna, zadbano też o przyszpitalny ogród. – Chylę czoła przed pracownikami placówki, bo poza wypełnianiem odpowiedzialnych obowiązków angażują się też w wiele akcji, które propagują zdrowy tryb życia, przyczyniają się do poszerzania świadomości społecznej np. w kwestiach zdrowia psychicznego, czy współpracują przy organizacji spotkań takich jak „wigilia wcześniaka” – wylicza prezydent Dziedzic. – To tworzy wyjątkowe więzi ze szpitalem. Mam nadzieję, że doprowadzimy do tego, by kojarzył się nie tyle z chorobą, co z bezpiecznym miejscem, gdzie w komfortowych i przyjaznych warunkach wraca się do zdrowia – podkreśla.

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej ma obecnie ma dwie lokalizacje: w Goduli i Bielszowicach. W Goduli szpital ma 11 oddziałów, m.in. ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny czy okulistyczny oraz 14 poradni specjalistycznych. Z kolei w Bielszowicach funkcjonuje 5 oddziałów, m.in. psychiatryczny, pediatryczny, czy chorób płuc oraz jedną poradnię. Warto również wspomnieć o pięciu pracowniach: tomografii komputerowej, rentgenowskiej, EMG oraz USG i MR. Placówka dysponuje obecnie 298 łózkami w Goduli, 139 łóżkami oraz 15 miejscami do pobytu dziennego na Oddziale Psychiatrii w Bielszowicach.

Historia szpitala w Bielszowicach sięga 1898 roku, kiedy to został oddany jako szpital Spółki Brackiej. W 1910 placówka została rozbudowana i liczyła 310 łóżek i cztery oddziały: chirurgiczny, wewnętrzny, ginekologiczny i chorób zakaźnych. Niektóre z pawilonów zostały z czasem wyburzone, ale pawilon „C” został wpisany na listę zabytków miejskich. Ciekawą historię ma z kolei najstarszy budynek obecnej godulskiej części szpitala. W miejscu, gdzie mieści się obecnie m.in. administracja były koszary wojskowe. Stacjonowała tam jednostka, która obsadzała nadgraniczne schrony. W 1940 roku Niemcy przenieśli tam urząd gminy Godula, który funkcjonował tam do 1951 roku. W opuszczonym budynku ulokowano dwa oddziały starego szpitala. Obok wzniesiono nowy budynek który uruchomiono w 1972 roku.

Warto dodać, że w ubiegłym roku miasto przekazało szpitalowi 3 mln 390 tys. zł na przebudowę i uporządkowanie architektoniczne szpitala, a w obecnym 2,5 mln złotych na dalsze inwestycje. W tym czasie szpital ze środków własnych zrealizował inwestycje za ok. 1,5 mln zł.


Komentarze


22-10-2018, 14:29
myszka napisał(a):

cięszę się że coś dzieje się w naszym mieście na lepsze