Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Zagraj z rudzką WOŚP

12-01-2013, 21:14 Administrator WR

500 wolontariuszy będzie w najbliższą niedzielę kwestować na ulicach Rudy Śląskiej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Chętnych było zdecydowanie więcej, ale sztab może liczyć do 500 wolontariuszy – wyjaśnia Józef Sarek, dyrektor ZSO nr 4 im. Clarka Hoovera, organizator rudzkiego sztabu. – Zbiórkę rozpoczynamy już o 7:00 rano w całym mieście, chcemy pobić rekord z 2011 r., wtedy uzbieraliśmy 150 tys. zł – dodaje Józef Sarek.

 

Puszki, do których można będzie wrzucać pieniądze są już na miejscu, dzisiaj przedstawiciele rudzkiego sztabu jadą do Warszawy po identyfikatory, serduszka i banderole do puszek.

 

W ubiegłym roku najwięcej pieniędzy mieszkańcy Rudy Śląskiej wrzucali przed kościołami, tuż przed lub po mszy świętej, dlatego w tym roku przede wszystkim w tych miejscach można będzie spotkać wolontariuszy. Najmłodsi, którzy będą kwestować na rzecz WOŚP w Rudzie Śląskiej, to dwaj bracia 13-letni Michał i 8-letni Krzysztof Zielińscy. – Chętnie biorę udział w takich akcjach, cieszę się,
że mogę pomóc
– mówi Krzysztof. Chłopcy  od najmłodszych lat biorą udział w zbiórce pieniędzy
dla Orkiestry, są już rozpoznawalni przez mieszkańców. - Synowie włączyli się w akcję już w wieku przedszkolnym, ludzie chętnie zapełniają ich puszki, pamiętając, że kwestują co roku – mówi Anna Zielińska, mama chłopców, która towarzyszy im podczas zbiórek. Podczas tegorocznej, XXI już edycji WOŚP, wolontariusze będą zbierać pieniądze dla ratowania życia dzieci i godnej opieki zdrowotnej seniorów.

 

O godz. 12:00 z placu Jana Pawła II wyruszy II Śląska Świąteczna Masa Krytyczna. Uczestnicy
i organizatorzy Masy poza propagowaniem turystyki rowerowej i zasad bezpieczeństwa rowerzysty na drodze włączą się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku trasa liczy29 km - zaczyna się i kończy w jednym miejscu. W peletonie masy będzie dwóch wolontariuszy, dzięki czemu podczas jazdy zbierane będą datki dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Koncert finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rudzie Śląskiej rozpocznie się o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury, gdzie wystąpią Gang Olsena, Trio Acustic, Piff Parre, Big Sunny Band, zespoły z ODK RSM Matecznik oraz cheerleaderki ze Stowarzyszenia Rekreacyjno - SportowegoGwiazda Ruda Śląska. Podczas koncertu odbędzie się licytacja przedmiotów i usług przekazanych przez sponsorów.

 

W ubiegłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Rudzie Śląskiej zebrała ponad 140 tys. zł, w 2011 i 2010  150 tys. zł, a w 2009 r. 89 tys. zł.

 

Fundacja WOŚP działa w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Cel ten realizowany jest poprzez zbiórki finałowe, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie sześciu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego.

 

Fundacja najczęściej kojarzy się ze styczniową publiczną zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP. Wtedy na ulice wychodzą tysiące wolontariuszy i miliony Polaków, by wspólnie zbierać pieniądze na konkretny, wcześniej wytyczony przez Fundację medyczny cel. Do tej pory zbiórki przeprowadzane były  między innymi dla kardiochirurgii dziecięcej, ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych, ratowania życia dzieci z chorobami nerek, ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi oraz na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

 

Fundacja WOŚP na sprzęt medyczny pracujący w szpitalach w całej Polsce wydała prawie 140 mln USD. Zakupiono w sumie ponad 20 tysięcy nowoczesnych urządzeń medycznych. W Finał angażuje się ponad 1500 sztabów, a pieniądze zbiera 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Podobnie będzie również w tym roku.


Komentarze