Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Zabytki będą oznaczone

04-11-2014, 14:45 Administrator WR

100 tablic informacyjnych zawiśnie do końca listopada przy rudzkich zabytkach! - Inwestycja realizowana jest w ramach programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami – tłumaczy dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Na kolejne lata zaplanowano oznakowanie pozostałych zabytków oraz m.in. montaż map informacyjnych w centrach dzielnic – dodaje. Tegoroczna inwestycja kosztowała miasto prawie 50 tys. zł.


Część z zaplanowanych na ten rok tablic przytwierdzona zostanie na kościołach wpisanych do rejestru zabytków – po dwie na każdym z nich – jedna z informacjami ogólnymi w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim, druga zaś z rozbudowaną historią kościoła. Reszta tablic (z informacjami w trzech językach oraz zdjęciem), znajdzie się na najważniejszych obiektach poprzemysłowych, kamienicach, budynkach użyteczności publicznej oraz zabytkach małej architektury m.in. piekaroku, osiedlu Ficinus, szybie „Andrzej”, wielkim piecu, czy domu usługowym „Kaufhaus”. – Obiektów, które jeszcze w tym roku zostaną oznaczone jest kilkadziesiąt – mówi konserwator. – Co ważne, przy większych powierzchniowo obiektach, takich jak kolonie robotnicze znajdą się dwie takie same tablice – wyjaśnia.

Oznakowanie obiektu jest jednym z zadań zamieszczonych w Gminnym Programie Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami Miasta Ruda Śląska na lata 2015 – 2018, przyjętym podczas wrześniowej sesji Rady Miasta. W ramach programu w przeciągu najbliższych czterech lat opracowany zostanie kompleksowy plan remontów zabytków należących do miasta. Regularnie kontrolowany będzie także ich stan techniczny. Ponadto stworzony zostanie jednolity system oznakowania zabytków w mieście, infrastruktura informacji przestrzennej oraz program iluminacji najcenniejszych i najciekawszych zabytków gminy. - Ruda Śląska naprawdę ma się czym pochwalić. Dlatego potrzebne są kompleksowe działania informacyjne, ukazujące potencjał oraz historię naszych rudzkich zabytków - podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Przypomnijmy, że od 2012 roku w mieście istnieje Gminna Ewidencja Zabytków obejmująca przeszło 2000 obiektów m.in. schrony bojowe, krzyże przydrożne, kapliczki, zabudowania industrialne, parki i cmentarze. Z ewidencją zapoznać można z na stronie internetowej www.mkzruda.pl. Każdy zabytek posiada swoją kartę adresową, w której oprócz fotografii znajdują się informacje dotyczące czasu powstania, adresu oraz formy ochrony konserwatorskiej obejmujące dany obiekt.

 

źródło: UM


Komentarze