Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Z pamięcią o powstańcach śląskich

25-08-2021, 10:23 Joanna Oreł

W poniedziałek (23.08) na cmentarzu w Kochłowicach odbyła się uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Augustyna Wieszołka znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Została ona zorganizowana w ramach akcji prowadzonej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich.

Augustyn Wieszołek (1897-1986) był związany przez całe życie z miastem Ruda Śląska. Wiosną 1919 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Po zakończeniu II Powstania Śląskiego na polecenie kierownictwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska jesienią 1920 roku wstąpił ochotniczo do Policji Górnego Śląska, czyli Policji Plebiscytowej.

Za udział w walkach III Powstania Śląskiego został odznaczony Medalem Niepodległości, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi kl. I oraz Gwiazdą Górnośląską. Po powrocie części Górnego Śląska do Polski wstąpił do Policji Województwa Śląskiego i służył jako funkcjonariusz służby mundurowej (obecnie prewencji) w Chebziu, Kochłowicach oraz Nowym Bytomiu. W sierpniu 1939 roku współorganizował na terenie obecnej Rudy Śląskiej oddziały samoobrony powstańczej m.in. nadzorując je z ramienia Policji Województwa Śląskiego. Po 17 września 1939 roku został internowany na terenie Rumunii, a następnie przekazany Niemcom i osadzony w Stalagu na terenie III Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie był represjonowany przez funkcjonariuszy UB za służbę w Policji Województwa Śląskiego II RP. Zmarł w 1986 r. i został pochowany na cmentarzu w Kochłowicach. 

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze