Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Z Halemby do Częstochowy

12-08-2021, 09:31 Joanna Oreł

Już za kilka dni wyruszy 42. Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. 16 sierpnia pątnicy wybiorą się na pielgrzymi szlak, żeby zanieść do Częstochowy swoje intencje i pomodlić się w tym świętym miejscu. W sumie w tegorocznej wędrówce będzie uczestniczyć ok. 130 osób.

W ubiegłym roku z uwagi na zbyt duże zagrożenie pandemią koronawirusa pielgrzymi udali się do Częstochowy indywidualnie. W tym roku Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w pełnym wymiarze od 16 do 21 sierpnia. W trwającym roku eucharystycznym jako hasło tegorocznej pielgrzymki pątnikom towarzyszyć będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego „Matka Jego ciała i krwi”. Tradycyjnie już organizatorami pielgrzymki będzie grupa osób z trzech halembskich parafii, a opiekunem jest ks. Michał Harnasz. – Pielgrzymka odbywa się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby uniknąć ryzyka zarażenia COVID-19. Na całej trasie przejścia towarzyszyć nam będą służby medyczne, mające za zadanie dodatkowo monitorować niepokojące objawy. Z niektórych punktów pielgrzymki jak np. otrzymywane na trasie kanapki i napoje musieliśmy zrezygnować – wyjaśnia ks. Harnasz.

W poniedziałkowy poranek pielgrzymi wyruszą z parafii pw. Bożego Foto: Facebook/Halembska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę Narodzenia w Halembie. – Tradycyjnie pielgrzymka halembska „idzie tam i nazot” czyli w obie strony pieszo. Do pokonania jest zatem ok. 160 km. Noclegi na trasie, za które odpowiadają organizatorzy, po konsultacjach z podejmującymi nas szkołami i innymi instytucjami, zostały dostosowane do panujących rygorów sanitarnych – mówi ks. Michał Harnasz.

Punktem kulminacyjnym będzie oczywiście Dzień Halembski na Jasnej Górze, który odbędzie się w czwartek, tj. 19.08. – I tutaj znów, ze względu na obecną sytuację, z wyjątkiem mszy św. w kaplicy cudownego obrazu, pozostałe punkty będą miały miejsce na wolnym powietrzu. Dzięki czemu nie ominie nas wspólna modlitwa, dobra zabawa i świętowanie – podsumowuje ks. Harnasz.


Komentarze