Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Z demokracją są na Ty

15-05-2012, 14:14 Robert Dłucik

- Myślę, że jak co roku pierwsza nagroda jest magnesem przyciągającym młodzież do udziału w konkursie. Muszę szczerze powiedzieć, że niektóre pytania sprawiłyby mi problem (śmiech). Nasi jurorzy, historycy z wykształcenia starają się przygotowywać zadania zawarte w programach lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast niektóre z nich są dość precyzyjne, wymagają głębszego zastanowienia się Nie dziwię się młodym ludziom, że gdzieś tam „przestrzelą” – powiedział „WR” poseł na Sejm RP Grzegorz Tobiszowski, patron i organizator konkursu „Z demokracją na Ty”.

 

To już siódma edycja tego konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W półfinałowe szranki w Muzeum Miejskim im. M.Chroboka stanęły trzyosobowe reprezentacje dziewięciu placówek. Dziewięć to również liczba konkurencji, z którymi uczestnicy musieli się zmierzyć.

 

- Postanowiliśmy w tym roku rozszerzyć troszeczkę tematy, ponieważ troszeczkę dusiliśmy się już we własnym sosie. No jednak ile można układać pytania o parlamentaryzmie. Dlatego rozbudowaliśmy ten konkurs o część historyczną, o część społeczną i zatytułowaliśmy „Z demokracją na Ty – Polska Europa i Świat” – mówi Roman Rybak, jeden z autorów pytań.

 

Do czerwcowego finału awansowały cztery szkoły: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. Na scenie Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty powalczą one o główną nagrodę konkursu, czyli wyjazd do Brukseli połączony ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego i spotkaniami z polskim europosłami. Komentarze