Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wypalenie zawodowe — kiedy warto rozważyć zmianę pracy?

11-08-2022, 16:32 Artykuł sponsorowany

Odczuwasz nadmierny stres i zniechęcenie na myśl o obowiązkach zawodowych? W pracy nic Cię już nie cieszy i czujesz, że marnujesz swój czas? Może potrzebujesz zmiany, a może dotknęło Cię wypalenie zawodowe. Przeczytaj, czym jest to zjawisko, kiedy ma miejsce i co z nim zrobić.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe nie pojawia się z dnia na dzień, to suma dni, miesięcy lub lat nadmiernego zestresowania, przeciążenia i braku równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Jeśli wiesz, że dotknęło Cię wypalenie zawodowe, przejrzyj oferty pracy Ruda Śląska — GoWork szybko i łatwo pomoże znaleźć nową, mniej stresującą pracę.

Wypaleniem zawodowym nazywamy specyficzny stan psychofizyczny człowieka, w którym doświadcza on wielu nieprzyjemnych symptomów. To sytuacja, w której pracownik, który dotychczas lubił swoją pracę i czerpał z niej satysfakcję, nie odczuwa już zadowolenia lub spokoju na myśl o obowiązkach zawodowych, lecz staje się wycofany, dużo mniej zaangażowany, zniechęcony, a nawet zlękniony.

Jakie objawy powinny niepokoić?

Pod postacią wypalenia zawodowego mieści się cała gama różnorodnych sygnałów wysyłanych przez nasz organizm. Wypalony pracownik odczuwa niedogodności psychiczne i fizyczne, gorzej radzi sobie także z regulacją emocji. Oto najpowszechniejsze objawy wypalenia zawodowego:

- Nieustanne zmęczenie i zniechęcenie do podejmowania obowiązków zawodowych — wypalony pracownik odczuwa wstręt do stawienia się w pracy, a jednocześnie nie potrafi wskazać konkretnej przyczyny tego stanu. Jest też chronicznie zmęczony, mimo że odpoczywał, odczuwa nieustanny stres, napięcie i lęk.
- Obniżone zaangażowanie i drażliwość — wypalona osoba nie podejmuje nowych inicjatyw, obowiązki zawodowe jej nie ekscytują. Jest mało produktywna i pesymistyczna, staje się także krytyczna, cyniczna, wybucha złością.
- Brak poczucia własnej wartości zawodowej — pracownik nie wierzy, że wykonuje dobrze swoją pracę, że jego działania są wartościowe i skuteczne. W zamian za to pojawiają się myśli o marnowaniu czasu w pracy i bezsensowności działań.

Wypaleniu zawodowemu mogą towarzyszyć także objawy psychosomatyczne, fizyczne i emocjonalne, takie jak:

- problemy ze snem,
- bóle pleców,
- zaburzenia apetytu,
- poczucie osamotnienia i bezradności,
- głębokie rozczarowanie,
- płaczliwość,
- lęki.

To tylko niektóre, najbardziej powszechne symptomy, które towarzyszą wypaleniu zawodowemu. Między innymi przez to, że może ich być tak dużo, wypalenie zawodowe czasem przeradza się, towarzyszy lub jest mylone z takimi chorobami, jak m.in. depresja czy zaburzenia lękowo-depresyjne.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Przyjmuje się, że wypalenie zawodowe najczęściej dotyka osoby wykonujące zawody służące innym. Mowa m.in. o pracownikach socjalnych, nauczycielach, lekarzach, psychologach, ale także pracownikach obsługi klienta. Jest tak, ponieważ osoby te w swojej codzienności zawodowej wkładają mnóstwo własnej energii w pomaganie innym. Jeżeli nie zadbają o regularne i właściwe ładowanie swoich baterii, nic dziwnego, że te się wyczerpują, czy też właśnie “wypalają”.

Niemniej, obecnie wypalenie zawodowe dotyka także osoby wykonujące inne zawody, a nawet mające krótki staż pracy. Stan ten może dotyczyć nawet dwudziestolatka, który dopiero rozpoczął swoją karierę zawodową! Wszystko dlatego, że wypaleniu sprzyja brak odpowiedniej wiedzy, umiejętności i praktyk, co do dbania o swoje zdrowie psychofizyczne.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia wypalenia zawodowego:

- Brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, brak umiejętności pozbywania się stresu i skutecznego odpoczywania,
- Długotrwały stres w miejscu pracy i duża odpowiedzialność,
- Przeciążenie obowiązkami zawodowymi,
- Perfekcjonizm, nierealistyczne plany, cele i ambicje zawodowe,
- Osamotnienie, rywalizacja i konflikty ze współpracownikami,
- Monotonność obowiązków zawodowych i brak perspektyw rozwoju,
- Nadmierna krytyka i niewdzięczność szefów lub klientów, mobbing.

Wypaliłem się! Co dalej?

Jeśli podejrzewamy u siebie wypalenie zawodowe, konieczna jest zmiana stylu życia, myślenia i radzenia sobie z problemami. Zmiana pracy na mniej stresującą może pomóc, ale niekoniecznie będzie trwałym remedium, ponieważ niekorzystne nawyki życiowe mogą wpędzić w wypalenie zawodowe także w “spokojnych” zawodach.

Być może sprawę rozwiąże nauka efektywnego odpoczynku, dłuższy urlop i zadbanie o siebie. Bezcenne jest codzienne “zrzucanie” obowiązków zawodowych, niemyślenie o nich i oddawanie się pasjom lub rzeczom, które zwyczajnie sprawiają nam przyjemność. Warto także znaleźć odpowiedni dla siebie sposób na redukcję stresu. Nie musi to być koniecznie joga lub medytacja, choć oczywiście te działania są bardzo polecane.

Czasem, aby nasze starania zmiany stylu życia na zdrowszy, były skuteczne i aby można było je poznać i nauczyć się ich, potrzeba współpracy z psychoterapeutą. Rozmowy ze specjalistą są w stanie uśmierzyć doskwierające objawy i wypracować długotrwałą strategię dbania o swoje zdrowie psychofizyczne. To najskuteczniejszy sposób na walkę z wypaleniem zawodowym, a jednocześnie działanie, które pozwala nauczyć się, jak zapobiegać niechcianemu stanowi w przyszłości.


Komentarze