Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

WOŚP 2018 w Rudzie Śląskiej. Działo się!

14-01-2018, 20:19 Joanna Oreł

W niedzielę o poranku ok. 400 wolontariuszy z Rudy Śląskiej wyruszyło w miasto, by wesprzeć 26. finał WOŚP. Choć tegoroczna Orkiestra zorganizowana została z mniejszą pompą (w ubiegłym roku nasze miasto było miejscem wojewódzkiego finału), to atmosfery ofiarnych serc nie brakowało. I to na różne sposoby - czy podczas tradycyjnych zbiórek do puszek, czy na rowerach, czy poprzez licytacje lub ofiarowanie na WOŚP niezwykłych fantów.

Można powiedzieć, że 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rudzie Śląskiej ruszył pełną parą ok. godz. 13, kiedy to z rynku w Nowym Bytomiu wyjechali uczestnicy Rudzkiego Spędu Rowerowego. - Pomagamy na rowerach, bo moim zdaniem to jest aktywność i sport najbliższy człowiekowi, a poza tym rowerzyści są grupą, która zawsze bardzo szybko i pozytywnie reaguje na każde hasło o akcji charytatywnej - wyjaśnia Wiesław Kurmański, współorganizator Spędu z ramienia Fundacji Aktywni Społecznie "AS".

Uczestnicy przejazdu pokonali 32 km dookoła Rudy Śląskiej. - Rajd potrwał kilka godzin, a jego tempo było dostosowane do uczestników oraz tego, że w trakcie przejazdu wolontariusze na rowerach zbierali pieniążki na WOŚP - mówi Ewa Chmielewska, założycielka Fundacji Aktywni Społecznie "AS".

Podczas przejazdu rowerzyści mieli przystanki - w tym jeden przy Aquadromie, gdzie zarazem podczas 26. finału WOŚP wszyscy wolontariusze mogli zatrzymać się na ciepłą herbatę i mały poczęstunek. Na zakończenie Rudzkiego Spędu Rowerowego jego uczestnicy spotkali się w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury, gdzie mogli się ogrzać oraz gdzie przygotowano licytacje na rzecz 26. finału WOŚP. Równocześnie na ulicach miasta ok. 400 wolontariuszy z dwóch sztabów - w Orzegowie i w Kochłowicach - zbierali pieniądze dla Orkiestry. - Zdecydowaliśmy się po raz pierwszy, żeby zbierać pieniądze do puszek, bo zależało nam na tym, by pomóc. Jak się okazuje - ludzie bardzo chętnie pomagają i nawet sami mówią, że przydałoby się jeszcze więcej wolontariuszy - mówili Klaudia Szafarczyk i Piotr Wojcieszek, wolontariusze z Nowego Bytomia.

Rudzianie tegoroczny finał WOŚP wspierali także w zupełnie inny sposób. Mateusz Kucharczyk oddał na licytację flagę, na której przez ok. 5 lat zbierał autografy gwiazd z całego świat. - Podczas tych wyjazdów miałem okazję spotkania się z największymi światowymi gwiazdami, którym opowiadałem o akcji WOŚP i prosiłem o przyłączenie się w formie złożenia autografu na fladze Polski – opowiada Mateusz Kucharczyk.

Łowca autografów już w ubiegłym roku, kiedy to odbył się jubileuszowy – 25. finał WOŚP – myślał o przekazaniu flagi na licytację w słusznym celu. – Jednak na fladze zostało jeszcze trochę wolnego miejsca i pomyślałem, że warto ją zapełnić do końca. Tym sposobem zostało tylko jedno wolne miejsce dla Jurka Owsiaka, który po ponad czterech latach złożył swój autograf na mojej fladze – wyjaśnia Mateusz.

Ostatecznie znalazło się na niej 85 autografów znanych na świecie gwiazd muzyki czy kina. Są to m.in. Slash, Queen, Scorpions, Ennio Morricone, Ed Sheeran, Enrique Iglesias, Ariana Grande, Sharon Stone, Eva Longoria, czy Pierce Brosnan.

Na tym jednak nie koniec rudzkiego finału WOŚP. W poniedziałek w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach odbędzie się Koncert Młodych Talentów. - Już po raz 14. organizujemy w ramach finału WOŚP Koncert Młodych Talentów. To jedno z najpiękniejszych i najważniejszych wydarzeń w naszej szkole. W przygotowanie angażuje się wielu nauczycieli i ogromna liczba uczniów - mówi Michał Kozera, nauczyciel oraz szef sztabu przy ZSO nr 3.  Dochód z koncertu zostanie przekazany na konto WOŚP. Ponadto w tym dniu uczniowie wezmą udział w licytacjach gadżetów. Przez cały dzień będzie też działać w szkole sklepik WOŚP.

 


Komentarze


15-01-2018, 09:10
R.Sl. napisał(a):

<3 <3 <3