Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wodny koszmar na ulicy Sobieskiego

19-07-2018, 14:57 Agnieszka Lewko

Zalegająca woda na podwórku to problem lokatorów budynku przy ul. Sobieskiego 27 w Rudzie. - W miejscu, gdzie teren jest obniżony, po każdym deszczu zbiera się woda, a później wlatuje do piwnic i zalewa je - tłumaczy pani Patrycja, nasza Czytelniczka. Problem nie jest jednak taki łatwy do rozwiązania. - Ciągle musimy ciągle robić remonty, bo wszystko jest zalane i tworzy się wilgoć. A przecież remont sporo kosztuje. Do tego na podwórku tworzy się błoto. Nie rozumiem, dlaczego nie da się rozwiązać tego problemu, mimo że walczymy o to już od kilku lat - dodaje.

Wspomniane podwórko jest zarządzane przez spółdzielnię MGSM „Perspektywa”, która jednak ma związane ręce. - Znane nam są potrzeby remontowe dotyczące tej nieruchomości, lecz z uwagi na brak kanalizacji deszczowej w tym rejonie oraz fakt, że droga dojazdowa na podwórko, która jest własnością gminy, jest nieutwardzona to nie jest możliwe prawidłowe wykonanie odprowadzenia wód opadowych z naszej działki. Fakt ten wstrzymuje wszelkie roboty inwestycyjne w zakresie infrastruktury na tym terenie - tłumaczy Aleksandra Wilk, zastępca prezesa ds. eksploatacji i rozwoju MGSM „Perspektywa”.

Jednak brak kanalizacji deszczowej to nie jedyne problemy podwórka. W miejscu, w którym zbiera się woda, znajduje się szambo i to właśnie ono nie pozwala na podwyższenie terenu. Dochodzi także problem klasyfilacji drogi. - Dla dróg gruntowych nie buduje się odwodnień z uwagi na małą skuteczność ich odwadniania (nierówności) oraz szybkie zamulanie urządzeń zbierających i przewodów transportujących wody deszczowe - wyjaśnia Małgorzata Kowalczyk-Skrzypek z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.  Pojawia się jednak cień szansy na zmiany, a to za sprawą planowanej przebudowy ul. Piastowskiej. - Nie wyklucza się, że w przyszłości będzie budowana kanalizacja deszczowa wraz z układem retencjonująco-rozsączającym wody deszczowe pochodzące z odwodnienia pasa drogowego w ulicy Sobieskiego. Dodatkowo w ramach przebudowy ulicy Piastowskiej zostanie wyprowadzony kanał w ulicę Sobieskiego w celu umożliwienia jego dalszej rozbudowy – zapowiada Kowalczyk-Skrzypek.


Komentarze