Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Woda to nasz skarb. Najmłodsi wiedzą o tym najlepiej

16-10-2015, 09:06 Joanna Oreł

Profilaktyka przed konkretne działania – tak w skrócie można podsumować kolejną edycję konkursu „Wodo, Nasza Wodo”, organizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury oraz rudzką Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. 50 zgłoszonych prac plastycznych jest dowodem na to, że rudzianie już od najmłodszych lat mają świadomość, że wody należy używać „z głową”.

Cykliczny konkursu „Wodo, Nasza Wodo” został zorganizowany z myślą o dzieciach z rudzkich przedszkoli w wieku 5-6 lat. Maluszki miały za zadanie stworzyć prace plastyczne w dowolnej technice, związane z promowaniem wiedzy z zakresu profilaktyki społecznej i zdrowotnej, pogłębianiem wiedzy o wodzie oraz jej racjonalnego wykorzystania. – Świadomość wzrasta. Obserwujemy to chociażby poprzez zużycie wody przez mieszkańców, które spada od jakiegoś czasu. Wiadomo, że bez wody nie da się żyć, ale trzeba używać jej oszczędnie i rozważnie – podkreśla Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o.

Najmłodsi artyści zostali nagrodzeni za swoje prace w ubiegły czwartek. – Moja praca powstała w ciągu jednego dnia. Chciałam pokazać to, jak wykorzystuje się wodę, więc powycinałam zdjęcia kropelek wody i kranu – mówi pięcioletnia Milena Ziaja z Miejskiego Przedszkola nr 36, jedna z nagrodzonych. – Ja narysowałam pastelami takie czynności jak kąpanie się i podlewanie kwiatków, czyli tego, co można robić z wodą – wyjaśnia z kolei Zuzanna Beck z MP nr 47.

W sumie wręczono 12 równorzędnych nagród. A o tym, że ich przyznawanie było samą przyjemnością przekonany jest m.in. członek jury, Jerzy Mazurek oraz zastępca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie, gdzie odbyła się finałowa gala, a który po raz pierwszy był współorganizatorem konkursu „Wodo, Nasza Wodo”. – To jest właśnie nasza misja, by organizować konkursy dla dzieci, rozwijając przy tym ich talenty. Jak widać połączenie naszych doświadczeń przynosi ciekawe efekty. Każda praca posiada bowiem tytuł, a te są inspiracją do haseł dla kolejnych edycji konkursów. Chcielibyśmy też w przyszłości na tej podstawie zachęcić do układania tematycznych piosenek, czy przygotowania wierszyków – zdradza Jerzy Mazurek. – Warto poszerzyć formułę konkursu, bo jest to profilaktyka przez konkretne działania, dlatego cieszę się z naszej współpracy.

Także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni, włączyła się w organizację tegorocznej plastycznej rywalizacji naszych maluszków. – Przede wszystkim zależy nam na edukacji ekologicznej i zdrowotnej, którą dzięki takim konkursom rozpoczyna się już od przedszkola, a także o promowanie zdrowych nawyków i zdrowego stylu życia – zaznacza Teresa Golda, dyrektorka rudzkiego sanepidu.

Jak z kolei podsumowuje Grzegorz Rybka: – Dzięki temu, że dzieci wystapiły podczas finałowej gali na scenie przed gronem dorosłych, czy też ich prace powstawały pod czujnym okiem rodziców lub pedagogów, świadomość odnośnie oszczędnego używania wody, jest szerzona także wśród dorosłych – przekonuje prezes PWiK.


Komentarze