Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wnioski o świadczenie „300 plus”

06-07-2023, 09:51 AP

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o świadczenie „300 plus” z programu „Dobry Start”. Świadczenie przysługuje na każde dziecko uczące się w szkole w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem, a także wypłatą „300 plus” zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Dzieci rozpoczęły wakacje, a rodzice już wkrótce zaczną planować szkolne zakupu. W sfinansowaniu wyprawki szkolnej może pomóc program „Dobry Start”. Świadczenie „300 plus” to jednorazowa kwota w wysokości 300 zł na ucznia szkoły podstawowej, ponadpodstawowej czy policealnej. Pamiętajmy, że są one składane tylko elektronicznie, a rodzice mają cztery kanały składania wniosków, czyli poprzez aplikację mZUS, profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. – Świadczenie przysługuje na dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, gdy ma orzeczoną niepełnosprawność. Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów. Co ważne wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – dodaje.

Wnioski o 300 zł dla ucznia będzie można składać do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.


Komentarze