Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wniosek do prokuratury

08-02-2012, 10:48 Administrator WR

Prezydent miasta Grażyna Dziedzic skierowała wniosek do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Skarbnik Miasta. Na razie nie jest znana skala ewentualnych nieprawidłowości ani ich mechanizm, choć nieoficjalnie mówi się o kwocie ponad miliona złotych. Sprawę wyjaśnia już wydział kontroli i audytu urzędu. 

 

- Mówienie o konkretnych kwotach na tym etapie to czyste spekulacje, sprawę zbada prokuratura, wtedy wszystko będzie jasne . Wniosek został wysłany i śledztwo da odpowiedź na wiele pytań – powiedział rzecznik prasowy UM Adam Nowak.

 

W wydanym wczoraj i przesłanym mediom oświadczeniu prezydent miasta Grażyna Dziedzic poinformowała, że co najmniej od 2007 roku w pionie finansowym rudzkiego magistratu dochodziło do nieprawidłowości.

"Jako prezydent miasta czuję się odpowiedzialna za tę sytuację. Tym bardziej, że zawiodła osoba, która cieszyła się nie tylko moim zaufaniem, ale również poprzednich władz miasta oraz wielu pracowników urzędu – Skarbnik Miasta” – napisała w oświadczeniu Dziedzic.

Sprawa wyszła na jaw po tym jak Prezydent Dziedzic podzieliła wydział Budżetu i finansów UM na trzy mniejsze – Wydział Podatków i Opłat Lokalowych, Budżetu Miasta oraz Wydział Finansowo–Księgowy. Ta zmiana miała usprawnić prace w pionie Skarbnika miasta, by szybciej i skuteczniej analizować sytuację finansową. Okazało się, że skutecznie wykryto nieprawidłowości.


- Gdyby nie ta zmiana, sprawa jeszcze długo mogłaby nie ujrzeć światła dziennego. Finanse to kwestia najwyższego zaufania, dlatego Pani Prezydent wnioskuje o odwołanie Skarbnika Miasta na najbliższej sesji Rady Miasta. Przypomnę, iż każdy urzędnik, który ma informacje o sprawie, która mogłaby mieć znamiona przestępstwa, zobowiązany jest do niezwłocznego powiadomienia odpowiednich instytucji, mówi o tym ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 roku. Niczego nie ukrywamy, działamy przy otwartej kurtynie, chcemy wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy – dodaje Adam Nowak


Prezydent Rudy Śląskiej w oświadczeniu poprosiła także mieszkańców miasta, by nie oceniali wszystkich miejskich urzędników przez pryzmat tej sytuacji. ”Od początku pełnienia obowiązków prezydenta miasta stawiam bardzo wysokie wymagania podległym mi urzędnikom. Nie toleruję i nie będę tolerować przypadków łamania przez nich prawa i postępowania niezgodnego z zasadami etyki” – zapewniła.

Obiecała również, że osobiście dopilnuje, by sprawa została wyjaśniona do końca. "Deklarując swoją pomoc i współpracę w tym zakresie, wyrażam ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, choć nie ma w tym mojej winy. (...) Obdarzona zaufaniem mieszkańców Rudy Śląskiej obiecuję, że dopilnuję, aby nigdy więcej nie doszło do podobnej sytuacji w podległym mi urzędzie” – zaznaczyła prezydent Rudy Śląskiej.

Jak udało nam się dowiedzieć skarbniczka przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. 

 

 

 


Komentarze


07-03-2012, 09:15
laura napisał(a):

Słyszałam, że prokuratura wszczęła już śledztwo i chciałabym wiedzieć co się dzieje w sprawie, ponieważ ja też wpłacałam pieniądze do Kasy

28-02-2012, 10:42
kora napisał(a):

co się dzieje z "wnioskiem"?

23-02-2012, 12:19
bronisław napisał(a):

jak na temat tygodnia to mało informacji się pojawia? co z tym wnioskiem? czy rozpoczęto postępowanie?

20-02-2012, 14:55
lula napisał(a):

ciekawe ile kasy wyszło i jak to odzyskać????????

20-02-2012, 09:29
konio napisał(a):

ciekawe kiedy rozpocznie się śledztwo w tej sprawie, bo wiadomo jak w Polsce działa prokuratura

15-02-2012, 15:53
kaj napisał(a):

Zawsze jakieś dofinansowanie było dla dzieci które nigdzie nie wyjeżdżały i chodziły na zimowiska nie było tego wiele ale zawsze coś i nie jedno jeszcze by się znalazło.A na temat obecnych rządów trochę słychać tu i ówdzie.Prezydent Stania nie stronił też od ludzi tak jak top robi prezydent Zabrza pani Mańka-Szulik którą widać jak wychodzi do ludzi i potrafi z nimi porozmawiać i efekty też widać.

13-02-2012, 20:15
S.A. napisał(a):

Co takiego Stania zrobił ,dla dzieci ?? bo ja nic takiego nie zauważyłam . Tak, tak - zrobił ! 60mln.długu , a obecna p.Prezydent musi teraz spłacać ,kosztem niepotrzebnych etatów i wydatków .Obiecała zrobić porządek ,więc go robi.

13-02-2012, 16:40
joy napisał(a):

Ciekawe czy pani prezydent sama na to wpadła i napisała ten wniosek czy zrobił to jej zastępca który prawie na każdym kroku występuje zamiast niej.Szkoda że umiała naobiecywać przed wyborami żeby się tylko dostać do żłoba,a jak się już dostała to na wszystkim oszczędza tylko nie na sobie.Pan prezydent STANIA przynajmniej nie oszczędzał na dzieciach i na innych szczytnych celach i za to mu ukłon.

13-02-2012, 15:12
bernard napisał(a):

Od udowadniania winy jest prokurator, a urzędnicy mieli obowiązek złożyć doniesienie jeżeli mieli podstawy, a skoro tak się stało to na pewno nikt się nie bawi plotkami tylko opiera na dokumentach i faktach.

12-02-2012, 22:35
kinga napisał(a):

Najpierw trzeba udowodnić komuś winę .Czy pani Prezydent zapomiała jak należy pracować,anie bawić się plotkami.Komu to stanowisko obiecała.

12-02-2012, 21:28
zzwid napisał(a):

gdyby była prawda to może nie trzeba by było uzupełniać straszne to, że musiała ta Pani Mróz oddać życie za podłosc ludzką

12-02-2012, 17:24
żaba napisał(a):

Ciekawe co było w tym wniosku, że prawdopodobnie prokuratura nie wie o co chodzi ? Czyżby nasi urzędnicy nie potrafili przy pomocy naszych "prawników" napisać prostego zawiadomienia ?

09-02-2012, 10:26
Marta napisał(a):

ale "lizydupstwo" jest bardzo dobrze traktowane? Zajmijscie się kulturą urzędników. Nie mówię, że wszystkich. Ale.. części, która nie wie, że pracuje dla ludzi a nie przeciwko ludziom! URZĄD ma pomagać , nie straszyć i zbywać petentów! PS: Wszyscy którzy zostali źle potraktowani przez konkretnych pracowników UM powinni pisać skargi do P.Prezydent. Może Pani nie wie co się w urzędzie dzieje?

09-02-2012, 09:33
ricki napisał(a):

fajno kontrola mioł tyn Stania!!!