Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Torowisko „dziewiątki” do remontu

16-03-2020, 16:15 Joanna Oreł

Niebawem rozpocznie się modernizacja torowiska tramwaju linii nr 9 w Rudzie Śląskiej. W poniedziałek (16.03) podpisana została umowa w tej sprawie pomiędzy spółką Tramwaje Śląskie, a wykonawcą inwestycji. Kierowcy i pasażerowie będą musieli liczyć się z utrudnieniami, ale później przełoży się to na lepszy komfort jazdy tramwajami.

– Popularna „dziewiątka” to linia bardzo ważna w układzie komunikacyjnym miasta, problemem jest jednak jej stan. Modernizacja torowiska jest kluczowa dla zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków podróży – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic. – Pracujemy nad tym razem z Tramwajami Śląskimi od kilku lat, czego efektem był dotychczas przeprowadzony w 2017 roku remont odcinka przy ul. Niedurnego. Cieszę się, że zrealizowany zostanie kolejny etap i mam nadzieję, że modernizacji doczekają się także pozostałe rudzkie odcinki – dodaje.

W wyniku przetargu na realizację zadania pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej” generalnym wykonawcą wybrana została krakowska firma TOR-KRAK. To właśnie jej pracownicy pracowali przy przebudowie torowiska w Nowym Bytomiu.

W poniedziałek (16.03) w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie podpisana została umowa warta niemal 21 mln zł, zgodnie z którą wykonawca zmodernizuje ok. 2900 metrów toru pojedynczego. Czas na realizację zadania to 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. – W imieniu wykonawcy chcę zadeklarować, że będziemy się starać wykonać zadanie z pełnym zaangażowaniem sił i środków, przy możliwie jak najmniejszych utrudnieniach dla uczestników ruchu drogowego oraz życia okolicznych mieszkańców – mówi Wiesław Niedziela, prezes firmy TOR-KRAK.

Na czas prowadzenia prac konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu zarówno tramwajowego, jak i samochodowego. Ze względu na to, że modernizowany będzie odcinek jednotorowy, linia nr 9 nie będzie kursować przez Godulę. W jej miejsce uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza. Zmiany dotkną także kierowców, ponieważ wykonawca w trakcie remontu będzie musiał zająć część drogi. Na to jednak dopiero przyjdzie czas. – W pierwszej kolejności musimy uzyskać od wykonawcy szczegółowy harmonogram robót, zatwierdzony projekt czasowej organizacji ruchu i dokonać przekazania placu budowy, a to zwykle trwa kilka tygodni – podkreśla Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie.


Komentarze


17-03-2020, 12:14
On z Goduli napisał(a):

Niech wykonawca robi to co trzeba. Jakoś przeżyjemy utrudnienia. Trzeba myśleć o tym jak po remoncie będzie fajnie i wygodnie. Mam nadzieję że do końca Kwietnia przebudowa ruszy pełną parą.