Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wizyta w Parlamencie

18-05-2013, 13:23 Agnieszka Pach

Po wczesnej pobudce 24 uczniów ZSP nr 6 wyruszyło w podróż do Strasburga. Cel – Parlament Europejski!

 

Wszystko za sprawą udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej „Euroscola”, w którym nagrodą był wyjazd do Parlamentu Europejskiego. W czwartkowy poranek w budynku Louise Weiss zabrało się około 500 osób z 20 krajów Europy. Pośród Belgów, Litwinów czy Portugalczyków znaleźli się również uczniowie z Rudy Śląskiej.

 

- Europa to wy, wy, wy i my. Jesteście siłą Europy. To wasza Europa, to wasza przyszłość – takie słowa, podczas powitania, skierował do młodzieży jeden z administratorów Parlamentu. Wraz ze swoimi współpracownikami przybliżył młodym ludziom Wspólnotę Europejską oraz Parlament Europejski. Każdy z przybyłych uczniów mógł się poczuć jak prawdziwy Europoseł. Młodzież nie tylko zajmowała miejsca na sali obrad i brała czynny udział w głosowaniu dotyczącym ważnych tematów związanych z UE i mieszkającymi w niej młodymi ludźmi.

 

 

- Uczniowie zostali wybrani jako najlepsi z każdego kraju, który miał własną procedurę selekcji. Przyjazd tutaj to dla nich nagroda – tłumaczy Cristina Sant’Anna z Parlamentu Europejskiego.

 

W trakcie spotkanie młodzież przedstawiała swoje szkoły, miasta i kraje. Wszyscy cieszyli się, że mogą się spotkać w takich okolicznościach. Co więcej, w międzynarodowych grupach uczniowie dyskutowali o przyszłości UE. Rozmawiali i wymieniali się poglądami na tematy dotyczące środowiska i odnawialnych źródeł energii, przyszłości Europy, czy polityki rolnej. Po prezentacji sprawozdań każdej z grup następowało głosowanie nad przedstawionymi projektami.

 

 

-Bardzo podobało mi się w Parlamencie, aczkolwiek wolałabym, żeby odbyło się to w języku polskim, gdyż były problemy ze zrozumieniem. Nie interesuję się za bardzo ekonomią i problemami politycznymi, dlatego nie za bardzo rozumiałam angielskie słowa. Podoba mi się, że Unia Europejska wychodzi z taką inicjatywą do młodych ludzi. Jest to szersze podejście, bo młodzi ludzie są przyszłością i też mają udział w tym co się dzieje na świecie – komentuje Sara Abu Safieh, uczestniczka wyjazdu.

 

 

Wyjazd był również dla uczniów okazją do zwiedzenia Europy. Odwiedzili oni Pragę, gdzie spacerowali drogą królewską, Muzeum Techniki Samochodowej i Lotniczej w Sinsheim, gdzie każdy mógł wejść do francuski samolotu CONCORDE oraz podziwiali Strasburg będący miastem garbarzy i parlamentarzystów. Wyjazd był dla uczniów dużym przeżyciem i doskonałą szansą na poznanie rówieśników z krajów całej Unii Europejskiej oraz nawiązanie zagranicznych znajomości.


Komentarze


24-05-2013, 17:18
ufta napisał(a):

cieszę się że jest w rudzie śl. tak zdolna młodzież a wśród nich jest mój krewny PAWEŁ PALONKA życzę mu dalszych sukcesów D.W. I CAŁA RODZINA.