Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wirtualna strzelnica dla uczniów IV LO

06-02-2023, 23:07 Joanna Oreł

W IV Liceum Ogólnokształcącym im. H.C. Hoovera w Orzegowie powstała wirtualna strzelnica. W tym miejscu szkolenia będą odbywać m.in. uczniowie klas wojskowych. Inwestycja powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w powiecie 2022”. Całość kosztowała ponad 222 tys. zł, z czego 20 procent dołożyło miasto.

Dzięki wirtualnej strzelnicy uczniowie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów m.in. poznają zasady działania broni, nauczą się lepszej celności oraz precyzji. Tyle, że w trybie wirtualnym - bez amunicji. - Wszystko wygląda dokładnie tak samo, jakbyśmy strzelali z broni prawdziwej - mówi Iwona Luszczak, dyrektor IV LO. - Uczniowie przeszli już szkolenie teoretyczne, są obeznani z bronią, a wirtualna strzelnica jest dla nich w pełni bezpieczna - dodaje.

W ramach inwestycji jedna z sal została przerobiona na potrzeby strzelnicy oraz zakupiono system szkoleniowo-treningowy „Pojedynek”, który pozwala na odbywanie bezpiecznych ćwiczeń strzeleckich w wirtualnej rzeczywistości. System ten daje możliwość kreowania różnych warunków pogodowych oraz przestrzennych. Można np. przeprowadzić nocne strzelanie w lesie, ruinach lub przestrzeni miejskiej. „Pojedynek” jest wyposażony w repliki broni długiej i krótkiej, daje też możliwość strzelania z różnych pozycji.

- Strzelnica na pewno pomoże nam w nauce celności. Ze względu na to, że mamy ją w szkole, możemy z niej korzystać praktycznie codziennie i nie musimy się wybierać w żadne dalekie podróże, żeby tego używać. To był mój pierwszy kontakt z bronią, bo wcześniej nie miałem okazji być na żadnej strzelnicy - mówi Grzegorz Wrzosek, uczeń klasy wojskowej w IV LO, który wiąże swoją przyszłość właśnie z tym kierunkiem.

Wirtualna strzelnica w IV LO powstała za sprawą ministerialnego programu „Strzelnica w powiecie”, który ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich dla uczniów szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa (tzw. klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego), w szczególności w miejscach, w których nie ma dostępu do strzelnic bojowych.

- Myślałam o tym programie od dłuższego czasu. W końcu w mieście znalazły się pieniądze na uzupełnienie dotacji i inwestycja powstała w rekordowym czasie, bo właściwie w ciągu miesiąca - mówi Iwona Luszczak. - Jestem przekonana, że strzelnica usprawni realizację programu nauczania i będzie naszym atutem dla uczniów wybierających szkołę średnią. Zakładamy, że miesięcznie skorzysta z niej kilkanaście grup zorganizowanych, głównie uczniów rudzkich szkół średnich i członków organizacji proobronnych, a także funkcjonariusze służb mundurowych – dodaje.


Komentarze