Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Wigilia wcześniaków

11-12-2015, 13:07 admin

Ponad 40 wcześniaków, które przyszły na świat w szpitalu miejskim w Rudzie Śląskiej, spotka się razem przy świątecznym stole. Na rudzkiej neonatologii zorganizowana zostanie „wigilia wcześniaka”. – Jesteśmy jak wielka rodzina. Chcemy przełamać się opłatkiem z tymi, którzy podarowali życie naszym dzieciom – mówi Sylwia Nycz, mama trojaczków. Spotkanie opłatkowe rodzin wcześniaków z personelem szpitala odbędzie się 18 grudnia br. o godz. 10:00.

- Przedświąteczne spotkanie to inicjatywa mam naszych byłych pacjentów – mówi dr n. med. Krzysztof Guzikowski, ordynator oddziału neonatologicznego w rudzkim szpitalu. – Rodzice często odwiedzają nas ze swoimi pociechami, na przykład z okazji ich urodzin. Dzięki temu mamy stały kontakt z naszymi byłymi pacjentami i wiemy, jak się rozwijają. To bardzo miłe, że wracają do nas i chcą być w stałym kontakcie – dodaje.

W przygotowanie poczęstunku włączą się mamy wcześniaków. Jak zapowiadają, na spotkaniu będą ciasta i tradycyjne wigilijne potrawy. - W ten sposób chcemy wyrazić naszą wdzięczność personelowi oddziału za życie naszych dzieci i za opiekę nad nimi – mówi Sylwia Nycz, mama
14-miesięcznych trojaczków. – Naszym koordynatorem jest Marta Heleniak, pielęgniarka z oddziału neonatologicznego, która spina to całe przedsięwzięcie – dodaje. Wigilia zostanie zorganizowana 18 grudnia br. o godz. 10:00 w salce na IV piętrze szpitala miejskiego.

Rocznie w rudzkim szpitalu przychodzi na świat około 61 wcześniaków o wadze poniżej 1000 g i około 100 - 120 dzieci poniżej 1500 g. Najmniejsze dziecko urodzone w tym roku miało 415 g, a najmłodsze urodziło się w 23 tygodniu ciąży. Dzięki rudzkim specjalistom z dziedziny neonatologii i wysokiej klasy sprzętowi takie dzieci mają coraz większe szanse na przeżycie. Dlatego do szpitala miejskiego w Rudzie Śląskiej trafiają pacjentki z całej Polski, m.in. z Gdańska czy Wrocławia.

Zdaniem ordynatora Guzikowskiego wysoki poziom rudzkiej neonatologii to także zasługa oddziału położniczego, na który trafiają kobiety w ciąży. – Odpowiednie przygotowanie do porodu wcześniaka ma bardzo duże znaczenie. Współpracujemy z kompetentnym zespołem oddziału położniczego pod kierownictwem ordynatora dra hab. n. med. Wojciecha Cnoty – mówi Krzysztof Guzikowski. - Nasza najważniejsza rola to odpowiednie zaopatrzenie dziecka urodzonego przedwcześnie tuż po porodzie – wyjaśnia ordynator.

Rudzcy specjaliści opierają się na szwedzkim modelu opieki nad wcześniakami, ale wprowadzili też swoje własne wypracowane metody. – Ten szpital jest wyjątkowy w skali Polski – podkreśla dr n. med. Marta Twardoch – Drozd. – Tutaj matka może zostać ze swoim maleństwem. Stosujemy szwedzki model wprowadzania w świat tych małych istot. Model ten opiera się na naturalnych metodach: matka jest w stałym kontakcie z dzieckiem, przytula je, kanguruje, karmi własnym pokarmem. Tym najwcześniej urodzonym zapewnia się opiekę zbliżoną do warunków wewnątrzmacicznych – dodaje.

Oddział neonatologiczny rudzkiego szpitala ma kilkanaście stanowisk dla wcześniaków: 9 reanimacyjnych, 6 półintensywnej opieki i 12 opieki pośredniej. Oddział funkcjonuje w systemie rooming – in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej.

Od czerwca 2012 roku w rudzkim szpitalu działa również pierwszy na Śląsku, a drugi w Polsce Bank Mleka Kobiecego. – Te mamy, które mają nadwyżkę mleka, dzielą się nim z innymi. Pokarm jest badany, poddawany procesom obróbki i trafia do Banku Mleka. Tam może być przechowywany nawet pół roku – tłumaczy dr Marta Twardoch – Drozd. W placówce przede wszystkim jest przechowywane mleko matek dzieci przedwcześnie urodzonych, które można podawać innym wcześniakom. – Daje to wiele medycznych korzyści, nie tylko te, że dziecko jest na optymalnym pokarmie – tłumaczy ordynator Guzikowski.

Śląski Bank Mleka dysponuje specjalnym pokojem laktacyjnym, w którym mamy odciągają mleko zarówno dla własnego dziecka, jak i na potrzeby innych niemowlaków. Od początku istnienia Banku zgłosiło się już ponad 100 dawczyń chętnych do podzielenia się swoim pokarmem.

Dzieci przedwcześnie urodzone powinny być otoczone opieką pediatrów neonatologów. Ich leczenie wymaga innej wiedzy i specyficznego podejścia do ewentualnych problemów, ich sposób rozwoju jest inny, a lekarz musi znać specyfikę takiego procesu. Dlatego tak ważna jest dalsza obserwacja rozwoju dziecka w ramach poradni neonatologicznej, która również funkcjonuje w rudzkim szpitalu miejskim. Od początku grudnia działa też poradnia laktacyjna.

W 2011 r. rudzka neonatologia otrzymała prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska.

Rudzki Oddział Neonatologiczny otrzymał od fundacji WOŚP sprzęt o wartości około 2 mln zł. Jest to m.in. respirator oscylacyjny służący do wentylowania pacjenta w przypadku nadciśnienia w płucach, aparaty infant flow do nieinwazyjnej wentylacji pacjentów, ultrasonograf oraz 2 inkubatory, z których jeden jest inkubatorem transportowym.

źródło: UM Ruda Śląska

foto: AR


Komentarze