Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Wcześniaki świętowały

15-12-2017, 14:03 Agnieszka Lewko

„Wigilia wcześniaka” to już tradycja w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. W piątek (15.12) kilkudziesięciu wcześniaków i ich rodziców spotkało się  z personelem oddziału neonatologicznego, żeby wspólnie poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie było także dobrą okazją do prezentacji nowego sprzętu, którym może się pochwalić rudzki szpital.

- To m.in osiem nowoczesnych inkubatorów i respiratory, które wspomagają oddychanie naszych najmniejszych pacjentów. To aparatura medyczna, która pozyskaliśmy za blisko 1,5 mln złotych dotacji celowej z Ministerstwa Zdrowia - podkreśla Arkadiusz Loska, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego. -  Ponadto za pozyskane kolejne 300 tysięcy złotych udało się Bank Mleka Kobiecego m.in. w kilkadziesiąt laktatorów i zamrażarki niezbędne do jego funkcjonowania - dodaje.

Wspólna wigilia to czas integracji i wymiany doświadczeń. Wszyscy spotykają się przy świątecznym stole z lekarzami i personelem medycznym Oddziału Neonatologicznego, w którym wcześniaki spędzają często po kilka miesięcy.

- Moje dzieci urodziły się w siódmym miesiącu ciąży i można powiedzieć, że same wybrały ten szpital przez to, że przyszły na świat za szybko. Ale cieszę się, że mogłam urodzić tutaj, bo jest to szpital z bardzo dobrą renomą. To nasza pierwsza wigilia wcześniaka i mam nadzieję, że nie ostatnia i że w przyszłym roku znowu przyjedziemy w ten dzień do rudzkiego szpitala - powiedziała Magda Romanowska z Wodzisławia Śląskiego, mama wcześniaków - półrocznej Wiktorii i Jakuba.

Warto dodać, że tylko w tym roku, w ciągu 11 pierwszych miesięcy, na świat w Goduli przyszło 358 wcześniaków, w tym 158 ze skrajnie niską wagą urodzeniową nawet poniżej 600 g. To grupa dzieci, które bez specjalistycznej pomocy i opieki nie miałyby szans na przeżycie.


Komentarze