Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Walka o naprawę finansów samorządów trwa

02-08-2023, 15:55 Joanna Oreł

Ruda Śląska otrzyma prawie 50 mln zł na wsparcie funkcjonowania samorządu (uzupełnienie subwencji ogólnej). Zapowiedział to podczas środowej (2.08) konferencji prasowej na Placu Niepodległości w Goduli premier Mateusz Morawiecki. W związku z nowelizacją budżetu rządu w tym roku do polskich samorządów trafi łącznie dodatkowe 14 mld zł.

– Chcemy dodatkowo wesprzeć wszystkie samorządy w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o wydatki bieżące. Z jednej strony w samorządach, co wszyscy samorządowcy dobrze wiedzą, mamy inwestycje. Tych inwestycji w drogi, w szpitale, w szkoły, w remizy, w żłobki, różnego rodzaju urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest bardzo wiele, ale dla samorządowców równie ważne są także wydatki bieżące. I dlatego po ostatnich zmianach dokonaliśmy w ustawie budżetowej nowych uzgodnień i w przypadku Rudy Śląskiej to około 50 milionów złotych dodatkowych środków na działalność bieżącą. Omawialiśmy dzisiaj szczegółowo to wszystko, co dotyczy rozwoju miast, takich pięknych miast jak Ruda Śląska – powiedział premier Morawiecki.

Podczas swojej wizyty szef Rady Ministrów zapowiedział przyspieszenie wypłaty środków, które miasto ma otrzymać w ramach uzupełniania utraconych dochodów z tytułu udziału w podatku PIT przy jednoczesnym zwiększeniu puli przeznaczonej dla miast na prawach powiatu oraz dalsze rządowe wsparcie dla budowy trasy N-S. – Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego z tygodniowym wyprzedzeniem otrzymaliśmy comiesięczne udziały w podatku PIT, natomiast pierwsza transza z zadeklarowanych ponad 49 mln złotych powinna wpłynąć do miejskiego budżetu w sierpniu/ wrześniu br. – mówi prezydent Michał Pierończyk. 

Ogółem do jednostek samorządów terytorialnych w województwie śląskim przekazanych ma zostać 14 mld złotych. Do Rudy Śląskiej trafi 49 592 410 zł. – Rozmawialiśmy o wydatkach bieżących, bo rzeczywiście inwestycje są realizowane i cieszą oko, ale teraz potrzebne są środki na funkcjonowanie miasta i jego utrzymanie. Doceniając gesty premiera, nadal podkreślam, że wciąż aktualnym pozostaje postulat systemowego zreformowania finansów samorządów. Szacujemy, że Ruda Śląska straciła ponad 200 mln złotych dochodów. Jak wielokrotnie podkreślałem, dla dobra mieszkańców i miasta, aby poprawić sytuację finansową, będę pukał do każdych drzwi – Unii Europejskiej, rządu, czy też samorządu województwa – mówi prezydent Michał Pierończyk.


Komentarze